İLAHİYAT FAKÜLTESİNİN AÇILIŞ DERSİ

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi tarafından “Medeniyetin Tezahürü Olarak Sanat” konulu açılış dersi 17 Ekim 2017 tarihinde Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinliğe açılış dersini veren Sebahattin Zaim Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Koç’un yanı sıra Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammet Altaytaş ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurullah Koltaş’ın kısa takdiminden sonra konuşan Prof. Dr. Turan Koç “Siz değerli öğrencilerle Edirne’de bir arada bulunmaktan dolayı mutluyum. Şu an serhat şehri olsa da tarih bilincimiz Edirne’yi medeniyetimizin merkezlerinden biri olarak kabul ediyor. Yunanların bir atasözü vardır. ‘Kirpi bir şeyi, tilki her şeyi bilir.’ Dünya üniversiteleri tilki yetiştirmeyi hedefliyor. Çünkü dünya kirpilerin yaşam alanı için çok büyük. Biz de tilki mantığıyla yetişip birden çok alanda bilgi sahibi olmalıyız. Yaşantımızda tüm işleri samimiyetle yapmalıyız. Günümüzde yaşanılan buhranlı dönem geçmişte de yaşanmıştı. O yıllarda Gazali yeni bir bakış açısıyla olaylara yaklaştı. Günümüzde bu sorunlara ilk olarak Muhammed İkbal farklı bir bakış açısı getirmeye çalıştı. Maalesef yaşanılan sorunlara verdiğimiz cevaplar mahallilikten sıyrılıp evrenselliğe ulaşamıyor. Bu sorunlara karşılık medeniyetimizi tekrar güçlü günlerine döndürerek cevap verebiliriz. Bizim medeniyetimizin üç sac ayağı var: Varlık tasavvuru, Bilgi anlayışı, Değer telakkisi. Geçmişte bu üç ayağa dayanan medeniyetimizin mirasını iyi yorumlayıp kendi yorumlarımız ile kaynaştırıp yeniden değerlendirmemiz ve modern zamana uyarlamamız lazım.” dedi.

Ders, Prof. Dr. Turan Koç’un Şeyh Galip’in terciibendini okumasıyla son buldu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..