HASKOVO (HASKÖY) GAZETECİ HEYETİNİN ZİYARETİ

T.C. Başbakanlık Basın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün organizasyonu ile Edirne İl Müdürü Uğur Ülgen ve Haskovo Gazeteciler Heyeti 03 Ekim 2017 tarihinde Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun ve Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz da bulundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu gazeecilerin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek “Haskovo ile komşuyuz. Kültürel tarihsel birlikteliğimiz var. Bu nedenle gazetecilerin bizleri tanıtacak olmaları cok önemli.” diyerek Üniversitemizle ilgili heyete bilgiler verdi. Rektörümüz “Üniversitemizin en eski birimi olan Tıp Fakültemiz teknolojik olarak oldukça gelişmiş. Türkiye’de sadece 4 adet olan radyoterapi ünitesinden biri bizde. Elektron mikroskobumuz mevcut. Her türlü ameliyatı yapabilecek durumdayız. Hastane yenileme çalısmalarımız devam ediyor. Mühendislik Fakültemiz de oldukça güçlü. Üniversitemizdeki yaklaşık 3000 yabancı uyruklu öğrenciden 2500’ü Balkan ülkelerinden ve bunun sayısını arttırarak uluslararası üniversite olmak istiyoruz.” dedi. 11 Balkan ülkesinden 61 üniversitenin üyesi olduğu Balkan Üniversiteler Birliği’nin kalıcı sekreteri olduğumuzu, bu seneki toplantının Sofya’da yapıldığını, bundan sonraki toplantıların Tetova, Selanik ve Bükreş’te yapılacağını sözlerine ilave eden Rektörümüz “Üniversiteleri biraraya getirerek ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Erasmus ve Mevlana değişim programları kapsamında hem lisans hem de yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ve hocalara hizmet veriyoruz. Bu anlamda düşük harç ve yurt imkanları sağlayarak bilimsel, akademik, kültürel ve sosyal anlamda komşuluk ilişkilerini geliştirmeyi, varolan imkanları paylaşmayı amaçlıyoruz. Fen Fakültemiz uluslararası akredite oldu, Tıp Fakültemiz olmak üzere diğer fakülteler içinde çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cem Uzun, "Balkanlar ile eskiye dayalı güçlü bağlara sahibiz. Tüm ülke bayraklarını Rektörlük binamız önünde görebiliyorsunuz. Öğrenciler kendilerini burada kendi evlerinde gibi hissetsin istiyor, bu konuda elimizden geleni yapıyoruz. Kazandığımız  birikimi üniversiteler adına geliştirmek istiyor, bu nedenle de desteğinize ihtiyaç duyuyoruz." diyerek gazetecilerin ziyaretlerinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Toplantıda Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Kasım ayında Plovdiv ile ortak çalışmamız sonucu gercekleştirilecek olan Bulgar-Türk Gecesi hakkında bilgi verdi. Bulgaristan’dan göçerek Edirne’ye yerleşen çok vatandaşımız var. Bu nedenle biz Bulgaristan’ı yabancı olarak görmüyoruz. Kullandığımız birçok ortak kelime var." dedi.

Haskovo Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nikolay Mulishev Grudev üniversite koşulları ve özellikle hastaneyle ilgili edindiği bilgilerden çok etkilendiğini söyledi. "Sahip olduğunuz üniversitenin kente katkısı cok büyük. Bu bilim ve özgürlüğün ruhu anlamına geliyor." diyerek sıcak karşılamadan dolayı da memnuniyetini ifade etti.

Haskovo Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Departmanı’ndan Nedyalka Kostova Dimitrova aramızdaki mesafenin yakınlığı ve hastanenin sahip olduğu donanımın etkisiyle bizleri tercih ettiklerini söyleyerek Haskovo Valisi’nin de selamını iletti.

Bulgaristan Başkonsolosluğu’ndan Andon Andonov karşılıklı ilişkilerin güçlü şekilde devamı için çalışmaya devam ederek Rektörümüzü Bulgaristan’a beklediklerini de ekledi.
Bu içerik 10 Ekim 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 440 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

ÜNİVERSİTEMİZDE “YENİ DÜNYA, YENİ TÜRKİYE VE MEDENİYETLER İTTİFAKI” KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanlığı, Edirne Valiliği, Trakya Üniversitesi ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Derneği ve Merkezi (MEDAR) iş birliğinde düzenlenen “Yeni Dünya, Yeni Türkiye ve Medeniyetler İttifakı” Konferansı, Üniversitemiz ev sahipliğinde 20 Şubat 2018 tarihinde Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa, Medeniyetler İttifakı Türkiye Ulusal ..

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

TACİKİSTAN ÜLKE TANITIM GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projesi Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığının desteği ile Üniversitemiz ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Tacikistan Ülke Tanıtım Programı 22 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Tacikistan Milli Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Haka..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler