“HALK ELİNDE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ISLAHI PROJESİ”NİN 3. TOPLANTISI, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİ

Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından düzenlenen Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kök’ün liderliğini yaptığı Tarım ve Orman Bakanlığı Edirne İl Müdürlüğü kontrolünde yürütülen Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi ile ilgili 2019 Yılı “Proje Değerlendirme ve Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kök, Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday, Tarım ve Orman Keşan İlçe Müdürlüğü'nden Veteriner Hekim Gülsüm Gürer, Proje Teknik Elemanı Ziraat Mühendisi Murat Pazarlı ile projeden yararlanan 36 yetiştirici katıldı.

“Edirne İli Halk Elinde Karacabey Merinosu Islahı Projesi”nin 3. yılında Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kök liderliğinde projeye ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda Doç. Dr. Süleyman Kök, gelecek iki yılın hedeflerini yetiştiricilerle paylaştı.

Edirne'den 36 yetiştiricinin yararlandığı ve TAGEM tarafından Türkiye çapında yürütülen proje toplantılarında koç katım tarihleri ve süresini belirlemeye ilişkin fikir alışverişinde bulunulmakta ve hedeflerin başarı yüzdesi değerlendirilmektedir. Proje kapsamında damızlık koç, anaç koyun ve doğan tüm kuzulara hayvan başına desteklemeler yapılmaktadır. Proje ile “rol model yetiştiriciler” oluşturularak mevcut sürüyü ıslah edip yerli gen kaynağını geliştirerek korunması ve sürdürülebilir olması amacıyla devlet, her yıl (yetiştiricilerin sürülerindeki koç ve koyun başına aldığı 25 TL’lik ürün desteği dışında) proje kapsamı sürülerdeki her koç için 200 TL, her anaç koyun için 40 TL ve doğan her kuzu için de 40’ar TL ilave destek vermektedir.

Proje kapsamında verilen desteklerin doğru kullanılıp kullanılmadığının denetlendiğini bu denetimin sürünün yenilenmesiyle doğru orantılı olduğunu vurgulayan Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Proje Lideri Doç. Dr. Süleyman Kök "Projede her yıl sürünün yüzde 25'inin yenilenmesi isteniyor. Canlı hayvan ile çalışıldığı için bu oran, ölüm ve diğer risklerle birlikte yüzde 20 oluyor. Buna göre her sürünün 5 yıl içerisinde tamamen yeni seçtiğimiz damızlık koç ve koyunlar ile yenilenmiş olmaktadır. Biz de bu hedef oranlar doğrultusunda sürünün yenilenip yenilenmediğini takip ediyor ve yetiştiricilerin de bilinçlenmesini sağlıyoruz. TAGEM, Üniversite, Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği ile çalışarak koyun yetiştiricilerinin kendi öz kaynaklarını nasıl kullanmaları ve ıslah etmeleri gerektiğini, seleksiyon ile sürüdeki gelişmelerin nasıl belirlendiğini kavratmak için toplantılarımızı yapıyoruz." diye konuştu.

Projenin 5190 koyun üzerinde yürütüldüğü bilgisini de aktaran Doç. Dr. Süleyman Kök şunları ifade etti: “Proje üst sınırı olarak koyunlarda 6000, koçlarda ise 300'e çıkmamız gerekiyor. Şimdiye kadar 100 koyundan 140 tane kuzu elde eder duruma geldik. Karacabey Merinosu, et ve yapağı verimi için ıslah edilen koyun türleridir. Projede belirlediğimiz koç katım dönemi, 15 Mart ile 15 Mayıs tarihleri arasında olacaktır. Doğumlarımız da 15 Ağustos'ta başlayıp 60 gün içerisinde bitecek. Şu anda projemizin 3. yılında sürülerde yüzde 52'lik bir yenilenme oldu."

Haber: Ali Küçükoğlu
Editör: Fırat Güngör
Bu içerik 21 Mayıs 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 303 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF. DR. CUMHUR KILINÇER’İN BAŞARISI…

Trakya Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Kılınçer, Nörolojik spinal cerrahları ortak çatı altında buluşturarak iletişimini sağlamak, spinal cerrahi ve periferik sinir cerrahisi konusunda eğitim ve öğretim vermek, güncel gelişmeleri aktarmak, ulusal ve uluslararası toplantılar düzenlemek, klinik, anatomik ve deneysel çalışmaları, çok merkezli araştırmaları koordine ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ KURSU

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Onkoloji Hemşireliği Derneği iş birliği ile düzenlenen “Onkoloji Hemşireliği Kursu”, Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Onkoloji hemşirelerini güncel uygulamalarla aydınlatmak ve hastalığa yönelik farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte 52 katılımcı yer aldı.  Kalp ve damar hastal..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, ENGELLİ ÖĞRENCİLERLE KURABİYE YAPTI…

Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, uygulama etkinlikleri çerçevesinde, Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören gençlerle birlikte kurabiye yaptı.  Etkinliğin uygulama sorumluları Melisa Serçiler, Nursena Aktaş, Ayça Dörtgöz ve Fat..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK UYGULAMASI İLE FARK YARATIYOR…

Öğrencilerinin yabancı dil yeterliliğine katkı sağlamak amacıyla sürekli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi, örnek bir projeye daha imza attı. Çağın ihtiyaçlarına uygun, donanımlı bireyler yetiştiren Trakya Üniversitesi, yeni projesiyle, öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kişisel gelişimlerine de destek oluyor. Proje ile birlikte, akreditasyon süreçlerinden başarıyla geçen ve bağımsı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

20
Kas
HER YÖNÜYLE İPSALA SEMPOZYUMU

Her Yönüyle İpsala Sempozyumu İpsala ve civarındaki buluntular ışığında bölgedeki kültürel gelişim süreçlerinin önemli izlerini ortaya koyan yerleşimlerin tarihselleştirilmesinin 7500 ve 8000 yılı rahatlıkla aştığı görülmektedir. Bugün Türkiye Trakya'sı sınırları içinde kalan belli başlı koloniler veya kent-devletleri arasında İpsala da bulunuyordu. İpsala, eski bir Trak kentidir. Milattan önce 4..