“HALK ELİNDE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ISLAHI PROJESİ”NİN 3. TOPLANTISI, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİ

Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından düzenlenen Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kök’ün liderliğini yaptığı Tarım ve Orman Bakanlığı Edirne İl Müdürlüğü kontrolünde yürütülen Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi ile ilgili 2019 Yılı “Proje Değerlendirme ve Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kök, Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday, Tarım ve Orman Keşan İlçe Müdürlüğü'nden Veteriner Hekim Gülsüm Gürer, Proje Teknik Elemanı Ziraat Mühendisi Murat Pazarlı ile projeden yararlanan 36 yetiştirici katıldı.

“Edirne İli Halk Elinde Karacabey Merinosu Islahı Projesi”nin 3. yılında Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kök liderliğinde projeye ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda Doç. Dr. Süleyman Kök, gelecek iki yılın hedeflerini yetiştiricilerle paylaştı.

Edirne'den 36 yetiştiricinin yararlandığı ve TAGEM tarafından Türkiye çapında yürütülen proje toplantılarında koç katım tarihleri ve süresini belirlemeye ilişkin fikir alışverişinde bulunulmakta ve hedeflerin başarı yüzdesi değerlendirilmektedir. Proje kapsamında damızlık koç, anaç koyun ve doğan tüm kuzulara hayvan başına desteklemeler yapılmaktadır. Proje ile “rol model yetiştiriciler” oluşturularak mevcut sürüyü ıslah edip yerli gen kaynağını geliştirerek korunması ve sürdürülebilir olması amacıyla devlet, her yıl (yetiştiricilerin sürülerindeki koç ve koyun başına aldığı 25 TL’lik ürün desteği dışında) proje kapsamı sürülerdeki her koç için 200 TL, her anaç koyun için 40 TL ve doğan her kuzu için de 40’ar TL ilave destek vermektedir.

Proje kapsamında verilen desteklerin doğru kullanılıp kullanılmadığının denetlendiğini bu denetimin sürünün yenilenmesiyle doğru orantılı olduğunu vurgulayan Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Proje Lideri Doç. Dr. Süleyman Kök "Projede her yıl sürünün yüzde 25'inin yenilenmesi isteniyor. Canlı hayvan ile çalışıldığı için bu oran, ölüm ve diğer risklerle birlikte yüzde 20 oluyor. Buna göre her sürünün 5 yıl içerisinde tamamen yeni seçtiğimiz damızlık koç ve koyunlar ile yenilenmiş olmaktadır. Biz de bu hedef oranlar doğrultusunda sürünün yenilenip yenilenmediğini takip ediyor ve yetiştiricilerin de bilinçlenmesini sağlıyoruz. TAGEM, Üniversite, Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği ile çalışarak koyun yetiştiricilerinin kendi öz kaynaklarını nasıl kullanmaları ve ıslah etmeleri gerektiğini, seleksiyon ile sürüdeki gelişmelerin nasıl belirlendiğini kavratmak için toplantılarımızı yapıyoruz." diye konuştu.

Projenin 5190 koyun üzerinde yürütüldüğü bilgisini de aktaran Doç. Dr. Süleyman Kök şunları ifade etti: “Proje üst sınırı olarak koyunlarda 6000, koçlarda ise 300'e çıkmamız gerekiyor. Şimdiye kadar 100 koyundan 140 tane kuzu elde eder duruma geldik. Karacabey Merinosu, et ve yapağı verimi için ıslah edilen koyun türleridir. Projede belirlediğimiz koç katım dönemi, 15 Mart ile 15 Mayıs tarihleri arasında olacaktır. Doğumlarımız da 15 Ağustos'ta başlayıp 60 gün içerisinde bitecek. Şu anda projemizin 3. yılında sürülerde yüzde 52'lik bir yenilenme oldu."

Haber: Ali Küçükoğlu
Editör: Fırat Güngör
Bu içerik 21 Mayıs 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 148 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE BİR LİDERİN DOĞUŞU KONFERANSI

Trakya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Milli Mücadele: Bir Liderin Doğuşu Konferansı Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Levent Doğan, Arda MYO Müdürü Prof. Dr. Yeşim Yeş..

DR. ÖĞRETİM ÜYESİ SEDA TAŞ’TAN İKİ YENİ KİTAP

Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Seda Taş’ın editörlüğünü yaptığı mütercim tercümanlık öğrencilerinin başucu kitaplarından olacak “Çeviribilimde Araştırmalar” ve “Çeviri Üzerine Gözlemler” adlı kitaplar Hiperlink Yayıncılık tarafından yayınlandı.Dr. Öğr. Üyesi Seda Taş, Trakya &Uum..

MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILI’NDA: GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KONFERANS SALONU

Trakya Üniversitesi, Milli Mücadele'nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında oldukça anlamlı bir adım attı. Trakya Üniversitesi’nin Balkan Yerleşkesi’nde bulunan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Mart 2019’da resmi açılışı yapılan Eczacılık Fakültesi’nin yeni binası bünyesindeki konferans salonunun ismi, Üniversite senatosunca alınan kararla &l..

ŞEHİT RESSAM HASAN RIZA GÜZEL SANATLAR MESLEK YÜKSEKOKULUNDAN KLASİK SANATLAR SERGİSİ

Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “2018-2019 Öğretim Yılı Öğrenci Karma Sergisi” Trakya Üniversitesi Millet Kıraathanesi’nde sanatseverlerle buluştu. Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları Programı öğrencilerinin hazırladıkları eserlerden oluşan ve geniş bir seçkinin yer aldığı karma sergiye i..