ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN “BİZ DE VARIZ”

Üniversitemiz Özel Eğitim Topluluğu tarafından engellilere yönelik farkındalık yaratmak için düzenlenen “Biz de Varız” etkinliğinin dördüncüsü 05 Aralık 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Engelsiz Üniversite Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Hakan Tuna, Özel Eğitim Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Dilber Tezel, Özel Eğitim Topluluğu Kurucu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Selmin Çuhadar, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Özel Eğitim Topluluğu, Düşünce Edebiyat ve Tiyatro Topluluğu, Yaşam Sahnesi Tiyatro Topluluğu, Genç Sahne Meydan Tiyatro Topluluğu, Tiyatral Tuşe Tiyatro Topluluğu, İnce Mizahsen Animasyon, Drama ve Tiyatro Topluluğu, Mimarlık Arayüz Topluluğu, Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık Topluluğu katılımı ile gerçekleşen etkinliğe ilgi oldukça büyüktü. Tiyatro gösterisi öncesinde Üniversitemiz Özel Eğitim Topluluğu ile etkinliğe destek veren öğrenci topluluklarının hazırladığı, engelliler için farkındalık yaratmak konusunda “Biz de Varız” mesajı içeren kısa bir film gösterimi gerçekleştirildi.

Dünya Engelliler Günü'nün anlam ve önemi ile ilgili olarak Üniversitemiz Özel Eğitim Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Dilber Tezel bir konuşma gerçekleştirdi. Yrd. Doç. Dr. Dilber Tezel konuşmasında “Trakya Üniversitesinde engelli çocuklara yönelik eğitimin temeli 1987 yılına uzanır. Armağan Dönertaş Çocuk Gelişimi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezine yaş ve özel gereksinim grubuna yönelik bir ayrım gözetmeksizin gelişim geriliği olan risk altındaki çocuklar ile özel eğitim gereksinimi olan bireyler kabul edilmekte ve takipleri yapılmaktadır. Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı bu alanda öğretmen ve akademisyenler yetiştirmektedir. Herkes için erişilebilir üniversite anlayışı ile kurulmuş olan Trakya Üniversitesi Engelsiz Birimi son yıllarda çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ederek engelliler için farkındalık konusunda önemli çalışmalar yaptı. Trakya Üniversitesi çeşitli birimleriyle ‘Biz de Varız’ demeyi sürdürmektedir.” dedi.

Üniversitemiz Engelsiz Üniversite Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Hakan Tuna, "Engelsiz bir kampüs oluşturmaya yönelik çalışmalar kapsamında yoğun çabaları ve emekleri olan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na ve Komisyon Başkanımız Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun’a teşekkürlerimi sunarım." dedi.

Programda, Düşünce Edebiyat ve Tiyatro Topluluğu “Ali Şamil”, Genç Sahne Meydan Tiyatro Topluluğu “Karanlığın Rengi Beyazdır”, Tiyatral Tuşe Tiyatro Topluluğu “Geçmişin İzi”, İnce Mizahsen Animasyon, Drama ve Tiyatro Topluluğu "Gölge" adlı tiyatro gösterilerini sergilediler.

Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık (PDR) Topluluğu, engelli bireylerin hangi duyguları yaşadıklarını, hangi sorunlar ile mücadele etmek zorunda bırakıldıklarını hissettirmeye çalışan bir empati parkuru kurdu ve bu konuda farkındalık yaratmak üzere stant açtı. Katılımcıların gözleri bağlanarak ya da tekerlekli sandalyeye oturtularak parkurda ilerlemeleri istenmiş ve empati kurmaları sağlanmıştır.

Mimarlık Arayüz Topluluğu, “Engeller Bize Göre Değil” standı açtı ve Öğr. Gör. Dr. Berk Minez yürütücülüğünde Work Shop’ta yapılan maketleri sergiledi.

Engelsiz Üniversite Birimi de açtığı stant ile Üniversitemizde yeni kurulan Engelsiz Üniversite Biriminin tanıtım broşürlerini dağıttı ve faaliyetlerini tanıttı.

Program, Özel Eğitim Topluluğu ve Tiyatro topluluklarına teşekkür belgelerinin verilmesi ile sona erdi.

Bu içerik 06 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 252 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ SULTAN II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ ULUSAL BASININ GÜNDEMİNDEN DÜŞMÜYOR

Üniversitemiz bünyesinde 21 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan ve dünyanın en prestijli müzecilik ödüllerinden birinin sahibi olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 05 Mayıs 2018 tarihinde rekorlarına bir yenisini daha ekleyerek bir günde 7.500 ziyaretçiyi ağırlamıştı. Her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde artıran, şehrimize gün geçtikçe daha fazla turist kazandıran Sul..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ŞEHİT RESSAM HASAN RIZA GÜZEL SANATLAR MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Mezuniyet Töreni, 21 Mayıs 2018’de Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yılmaz Çan, İpsala Teknik Meslek Yüksekokulu Müdürü ve MEYOK Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Hayati Arda, Teknik Bilimler Meslek..

BOSNA-HERSEK İSTANBUL BAŞKONSOLOSU ÜNİVERSİTEMİZİ ZİYARET ETTİ

Bosna-Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, 14 Mayıs’ta, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoglu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Trakya Üniversitesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlker Alp, Öğretim Üyesi Seda Taş ve Öğretim Görevlisi Enes Turbic yer aldı. İki ülke arasındaki özellikle ekonomi ve eğitim alanlarında atılan adımlar v..

KEŞAN MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu 2017-2018 Akademik Yılı mezuniyet töreni, 11 Mayıs 2018’de, Keşan Meslek Yüksekokulu bahçesinde gerçekleştirildi. Törene Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Kök, Yusuf Çapraz Uygulamalı B..