EDTU HERBARYUMUNA KANADA DAO HERBARYUMUNDAN HEDİYE EDİLEN BİTKİLER

Trakya Üniversitesi EDTU Herbaryumu ile Kanada Ottawa Ontario’da bulunan Eastern Cereal and Oilseed Research Centre (Doğu Hububat ve Yağlı Tohumlar Araştırma Enstitüsü) bünyesindeki DAO Herbaryum arasında 21 Şubat 2014’ten itibaren yürütülen görüşmeler sonucunda, 142 adet herbaryum koleksiyon materyali EDTU Herbaryumuna hediye edilmiştir. EDTU Herbaryumu, Uluslararası Indekse 2009 yılında kayıt olduğundan itibaren tüm Dünyada araştırma yapan değişik kişi, kuruluş ve herbaryumlar ile iletişime geçmekte ve onlarla materyal dönüşümüne açık olmaktadır. Bu bağlamda, DAO Herbaryumundan gelen bitki gruplarının temel özellikleri aşağıda verilmektedir:

  • Kuzey Amerika’nın  ılıman ve soğuk iklim florasına ait kültüre edilebilir veya istilacı türleri,
  • DAO Herbaryumunun Avrupa, Asya, Şili ve Arjantin’deki ortaklarından dönüşümle gelmiş bazı bitkiler,
  • Kanada menşeili tarla bitkileri ve buna yakın bitki taksonları,
  • Kanada orijinli doğal flora elemanlarına ait örnekler,
  • Tıbbi bitkiler,
  • Brassicaceae, Poaceae, Rosaceae, Cyperaceae familyalarına ait değişik örnekler,
olmak üzere toplam 142 adet Bitki örnekleri, gazete kağıtları arasında gayet iyi bir şekilde kurutulmuş ve teşhisleri yapılmış olarak orijinal etiketleriyle ve DAO Herbaryumu antetli resmi üst yazı ile teslim alınmıştır. Tüm örnekler, Herbaryum teknisyeni Sinem Levanter tarafından tek tek koleksiyon materyaline dönüştürülmüş ve gerekli işlemler tamamlanmıştır.

Değişik herbaryumlardan materyal temini veya hediye kabulü, Herbaryum etiğine uygun olmakla birlikte, ilaveten bu bitkiler EDTU Herbaryumunun hem zenginliğini arttıracak hem de ulusal ve uluslararası ölçekteki tanınabilirlik hedefine ulaşmasına büyük katkıda bulunacaktır. EDTU Herbaryumu, bundan sonra da bu yöndeki çalışmalarına artan hızla devam edecektir. 

Bu içerik 31 Aralık 2014 tarihinde yayınlandı ve toplam 1662 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

YENİ TACİKİSTAN ÜLKE TANITIM GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projesi Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığının desteği ile Üniversitemiz ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Tacikistan Ülke Tanıtım Programı 22 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Tacikistan Milli Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Haka..

YENİ REKTÖRÜMÜZ MAKEDONYA CUMHURBAŞKANI IVANOV’UN YÖK’TE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ KONFERANSA KATILDI

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 21 Şubat 2018 tarihinde YÖK’ün düzenlediği ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'de resmi temaslarda bulunan Makedonya Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Gjorge Ivanov’un sunumuyla gerçekleşen  "Üçüncü Milenyumda Yükseköğretime Yönelik Zorluklar, Fırsatlar" konulu konferansa katıldı. Konferansa, YÖK Başkanı Prof. Dr..