EDİRNE, ŞEHİDİNİN ADINI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTE’SİNDE YAŞATIYOR

Mardin Midyat’ta, Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen terör saldırısında, 2016 yılında şehit olan polis memuru Nefize Çetin Özsoy’un adı, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ndeki bir dersliğe verildi.  8 Haziran 2018’de Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen törenle “Şehit Nefize Çetin Özsoy” adı verilen dersliğin açılışına, Edirne 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Alpaslan Doğan, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan Canım, Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Ali Kemal Özdemir ile şehit ailesi ve yakınları, meslektaşları, STK temsilcileri, öğretim elemanları vatandaşlar katıldı. İstiklal Marşı ve tüm şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ile başlayan derslik açılışında, Şehit Nefize Çetin Özsoy Bilim ve Sanat Merkezi tarafından hazırlanan, şehidimizin hayatını konu alan, yakınlarıyla yapılan röportajların ve Özsoy’un şehit düşmeden önce seslendirdiği “Vay ben ölem atın toprak üstüme” türküsünün ses kaydının yer aldığı film izlendi. 
Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan Canım, şehitlik makamının önemine vurgu yaparak tüm şehitleri minnet ve şükranla andığı konuşmasında “Şehidimizin ölümünün ikinci yıldönümünde, adını Eğitim Fakültemizde bir dersliğe vermiş olmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. Böylece yarının öğretmenleri olan öğrencilerimiz vatan ve millet şuurunu kazanacak, şahadetin, vatan ve millet uğruna gerektiğinde koşa koşa ölüme gitmenin ne olduğunu hissedecek, düşünecektir. Üniversitemizde elbette yüzlerce derslik var ama biz Eğitim Fakültesi olarak şehidimizin ismini taşıyan böyle bir dersliğe sahip olmakla ayrıca bahtiyar olduk. Bize bu onuru yaşatan başta Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. Hiç kuşku yok ki anılmak, unutulmamak, gönüllerde yaşamak her kula nasip olmuyor. Bir vefa duygusuyla hatırlanmak, ebedi olarak canlı kalmak ve yaşamak ne güzel. Keşke bu güzellik herkese kısmet olsa. Vatan toprakları uğrunda canlarından geçen bütün yiğitlere, aziz şehitlerimize Rabbim’den rahmet diliyor, başta devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kadın ve erkek tüm silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizin ruhları huzurunda saygıyla eğiliyorum.” dedi.
Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, konuşmasında törenin önemini “Bu toprağın bir evladı, bir Balkan çocuğu, Edirne’de yetişmiş, öğretmen olmuş, sonrasında vatan ve millet sevgisiyle polislik mesleğine gönül vermiş, bu bayrağın, bu vatanın, bu milletin namusunu ve şerefini korumak için şehit olmuş güzel kardeşimizi yaşatmak ve hatırlatmak için buradayız.” sözleriyle ifade etti. Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, ayrıca “Valiliğimizin, benim de iki yıldır dâhil olduğum güzel bir uygulaması var. İlimizin yöneticileri ile şehit ailelerini ziyarete gidiyoruz. Geçen seneki ziyaretimiz de şehidimizin ailesine oldu. Bizzat evlerinde büyüklerimizi gördük, ziyaret ettik. Şehidimize vefamızı, borcumuzu nasıl öderiz diye düşündük. Adını yaşatmak için dekanımızla görüştük. Kendisi de hızla gerekenleri en güzel şekilde yaparak bugünün yaşanmasına emek verdi. Artık, kendisi de öğretmenlik eğitimi almış sevgili şehidimizin adı Eğitim Fakültemizde yaşayacak. Öğrencilerimiz bu binaya girip çıktıklarında bu yazı ile karşılaşacaklar. Bu vatan, bu millet için ne bedeller ödendiğini ve nelerin pahasına burada olduğumuzu görerek, o ruhla ve anlayışla yetişecekler.” dedi. Şehidimizin kendilerine emaneti olan aile ve yakınları için her zaman kapılarının açık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Bir din âlimi ‘Dünya hayatı elinizi bir suya değdirin çıkartın elinizde kalandır.’ diyor. Ama ahiret hayatı sonsuz ve uçsuz bucaksız. Allah bize sadece dünya hayatı vermemiş. Ebedi bir hayat vermiş ve o ebedi hayata nasıl gittiğimiz de önemli. Şehidimiz o hayata çok güzel bir şekilde müjdelenmiş olarak gitti. İnşallah o ebedi hayatta hepimizin gideceği yerde bizleri nimetle, mutlulukla bekliyor.” diyerek sözlerine son verdi.
Konuşmaların ardından kurdele kesilerek dersliğin açılışı gerçekleştirildi.
Bu içerik 11 Haziran 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 495 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ VE İPEKYOL ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi ve Trakya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü’nün (MEYOK) ortak çalışmaları kapsamında, Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi İşveren Portalı üye firmalarından İpekyol Giyim San. Paz. Ve Tic. A.Ş. ile “Üniversite-Sanayi İşbirliği Protokolü” imzalandı. Kariyer Merkezi’nde gerçekleştirilen imza törenine, Trakya Üniversitesi adına ..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YENİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARINI BEKLİYOR...

Trakya Üniversitesi, bölgenin ve Balkanların en büyük sağlık kuruluşu olan Tıp Fakültesi Hastanesi’ne 68 yeni çalışma arkadaşı alıyor. Çocuk Gelişimcisi, Fizyoterapist, Diyetisyen, Psikolog, Hemşire ve Sağlık Teknikeri kadrolarına alınacak çalışanlar, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara göre, KPSS B grubu puan sıralaması esas alınarak belirlenecek. Adaylar belirtilen unvanlardan ya..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI’NDAN GERİ DÖNÜŞÜM HAREKETİ

Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, başta Bolcaana Yemekhanesi olmak üzere üniversitenin tüm yerleşkelerinde geri dönüşüm hareketi başlattı. 14-20 Ekim 2018 tarihleri arasında kutlanan “Dünya Standartlar Günü ve Türkiye Standartları Haftası” kapsamında hayata geçirilen çalışmalarla, Trakya Üniversitesi’ndeki atıkların geri dönüştürü..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, PROF. DR. KENAN SARIDOĞAN’I EMEKLİLĞE UĞURLADI...

Trakya Üniversitesi’ne 1988 yılından bu yana aralıksız şekilde hizmet eden, birçok genç tabibin ve Ortopedi ve Travmatoloji uzmanının yetişmesine katkıda bulunan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Sarıdoğan için emeklilik töreni düzenlendi. Dr. Ratip Kazancıgil Derslik Binası’nda gerçekleştirilen törene, Trakya Üniversitesi Rek..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

23
Eki
2018 TÜBİTAK BİGG PROGRAMI TANITIM ETKİNLİĞİ

Değerli Girişimciler,200 Bin TL’ye kadar hibe desteği sağlayan TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Programı’na, 1 Kasım 2018 tarihine kadar teblegirisim.com üzerinden başvuru kabul etmeye devam ediyoruz! Bu etkinliğe katılarak, 200 Bin TL’lik hibe desteğine ulaşmak için projenizi nasıl hazırlayabileceğinizi ve başvurunuzu nasıl yapabileceğinizi danışman ekibimizden ve de geçmiş dönemlerde bu destekten faydalanan giri..