ÇEVRE VE EKOLOJİ SORUNLARI ÜNİVERSİTEMİZDE KONUŞULUYOR

Trakya Üniversitesi kontrolsüz gelişen ve çevreyi tehdit eden etkenler neticesinde ortaya çıkan başta ekosistemin bozulması ve çevre kirliliği gibi faktörlerin azaltılması ve doğal yaşamın devamı için bilimsel bir toplantıya ev sahipliği yapıyor.

Üniversitemiz ve Türkiye Biyologlar Derneği İzmir Şubesinin iş birliğiyle düzenlenen 13. Uluslararası Katılımlı Ekoloji ve Çevre Kongresi’nin açılışı 12 Eylül 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılışa Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Cem Uzun, Belediye Başkan Yardımcıları Selçuk Çakır ve Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Fen Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Şevket Erol Okan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Üniversitemiz Balkan Senfoni Orkestrası küçük bir konser verdi. Konserin ardından Üniversitemizin tanıtım sunumu izlendi.

Türkiye’de biyolojinin kurucusu olarak kabul edilen, yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin ekosistem haritasının oluşumunda önemli katkılar veren ve yetiştirdiği bilim insanları ile önemli bir isim olan Alman bilim insanı Ord. Prof. Dr. Curt Kosswig’in anısına düzenlenen kongrede bu değerli bilim insanın kısa öz geçmişi okunarak bir sunum gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Üniversitemiz Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe, küresel gelişimin ve kontrolsüz sanayinin insan hayatını tehdit eder hale geldiğini, bu konuda son zamanlarda oluşan global kamuoyu ile farkındalığın arttığına ve bu kongrede yaşanan çevresel problemlerin aşılması için çalışmalar yapılacağına dikkat çekti.

Türkiye Biyologlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Öğr. Gör. Dr. Deniz Engin, dernekleşme fikrinin ortaya çıkışını ve derneklerinin faaliyetlerini anlattığı konuşmasında başkanlığı döneminde beşinci kongrenin düzenlendiğine ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.
Fen Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Şevket Erol Okan, ekosistemin bozulması, çevre kirliliği, ormansızlaşma gibi olumsuz durumları tüm Dünya’yı olduğu gibi Trakya Bölgesi özelinde de tehdit eder konuma geldiğini, kongrenin evrensel içerikli olsa da alt başlıklarda Trakya Bölgesi’nin de yer almasının önemli olduğunu dile getirdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cem Uzun, çevre ve ekoloji konularının değerli konular olduğunu ve bu konuların Üniversitemizde konuşuluyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ettiği konuşmasında kongre sonucunda ortaya çıkacak proje ve fikirleri Üniversite olarak hayata geçirmek istediklerini bunun içinde tüm desteklerini araştırmacılara sunacaklarını belirtti. Bu kongrenin yaşanan çevre ve ekoloji sorunlarının çözülmesinde milat olması dileğinde bulunan Rektör Vekili kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmalarının ardından plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile açılış son buldu. Kongre 15 Eylül 2017 tarihine kadar devam edecek.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

ÜNİVERSİTEMİZ "TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK HİZMET İHRACATÇISI"NDAN BİRİ OLDU

Dünya ticaretinde payı her geçen gün artan hizmet ihracatı ile ilgili Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yayımlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasının sonuçlarında Üniversitemiz sektöründe 8. genel sıralamada 474. olarak büyük bir başarıya imza attı. Üniversitemiz, elde ettiği bu başarıyla İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Bü..

YENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE ÜNİVERSİTEMİZDEN ORTAK ÇALIŞTAY

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Üniversitemiz ev sahipliğinde 16-17 Ocak 2018 tarihleri arasında Roman çocukların eğitime devamlılığını sağlamak amacıyla çalıştay gerçekleştirildi. Üniversitemiz Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen Roman Çalıştayı açılışına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in yanı sıra Bakan Müşav..

HASTANEMİZDE “HASTANE ENFEKSİYONLARI” KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane) Başhekimlik Sağlık Kurulu Odası’nda 18 Ocak 2018 tarihinde Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Gündeniz Altıay ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural tarafından “Hastane Enfeksiyonları” konulu basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı...

EDUCATION FIRST (EF) ULUSLARARASI EĞİTİM KURUMLARINDAN YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULUMUZA ZİYARET

Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu’na 12 Ocak 2018 tarihinde 1965 yılında İsveç’te kurulmuş ve günümüzde pek çok ülkede faaliyet gösteren Education First Eğitim Kurumları’nın Türkiye Akademik İlişkiler Müdürü Gürkan Donat ve Edirne Bölge Sorumlusu Gül Belli tarafından ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretleri esnasında Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık Eğitimi, E..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler