BUA’NIN BİR SONRAKİ DÖNEM BAŞKANI TUZLA ÜNİVERSİTESİ

Selanik Aristoteles Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 5. BUA Toplantısı’nda 2020-2021 Dönemi başkanlığı belirlendi. 2019 BUA Başkanı olan Bükreş Üniversitesi’nden sonra 2020 yılı BUA Başkanının Bosna Hersek Tuzla Üniversitesi olmasına Genel Kurul tarafından yapılan oylama neticesinde oy birliği ile karar verildi.

Oylama öncesinde gelecek dönem başkanlığı konusunda üniversiteler, birliğe değerli katkılar sunacağına inandıkları Tuzla Üniversitesi ile ilgili olarak olumlu fikirlerini belirterek Tuzla Üniversitesini oy birliği ile gelecek dönem başkanı olarak belirlediler. Tuzla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nermina Hadzigrahic oylamanın ardından gelecek dönem başkanlığının kendilerine verilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek birliğin gelişmesi ve büyümesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.
 
Prof. Dr. Nermina Hadzigrahic kimdir?
Prof. Dr. Nermina Hadzigrahic 13 Aralık 1962'de Loznica'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Zvornik'te tamamladı. 1987 yılında Tuzla Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu ve 2004 yılında doktora derecesini aldı.

Dermatoveneroloji uzmanı olan Prof. Dr. Nermina Hadzigrahic, UNTZ Tıp Fakültesinde Profesör Dermatoveneroloji Profesörü, Tıp Fakültesinde Klinik Öğretim ve Öğrenci İşleri Dekan Yardımcısı, UKC Tuzla Deri Hastalıkları Kliniği Direktörü ve TK Sağlık Bakanlığı Derlaveneroloji Anabilim Dalı Başkanı, BH'deki Dermatovenerologlar Derneği Başkanı, Tuzla Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve 2017 yılından itibaren Tuzla Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmaktadır. TK Tıp Odasının Mesleki Gelişim Komitesi üyesi olan Prof. Dr. Nermina Hadzigrahic’in çok sayıda bilimsel makalesi ve öğrenciler için ders kitabı yer almaktadır.
 
Tuzla Üniversitesi Tanıtımı
Tuzla Üniversitesi (Bosnalı : Univerzitet u Tuzli), Bosna Hersek'te bulunan bir devlet üniversitesidir . 1958'de kurulan Tuzla Üniversitesi bugün Bosna Hersek'teki yükseköğrenim kurumlarının önemli üniversitelerinin başında gelmektedir.

1958 yılında yüksekokul olarak eğitime başlayan Tuzla Üniversitesi, Bosnahersek üniversiteleri denklik sistemine de dahildir. Tuzla üniversite tercihlerinde daha da fazla rağbet görmeye başlayan bir üniversite haline gelen Tuzla Üniversitesi, iki ve dört senelik fakülte eğitimlerinde kaliteyi büyük oranda arttırmıştır. Günümüzde sayısı 13 olan Tuzla Üniversitesi fakülteleri, Bologna Kriterleri’ne de uygun bir yükseköğretim programına sahiptir.
1972 yılından başlayarak Bosnahersek üniversitesi gibi kurumlarla ve yurtdışında eğitim veren birçok üniversite ile işbirliği yapan okul, bosnahersekteki üniversiteler arasındaki saygın konumunu korumaktadır. Tuzla Üniversitesi lisans programlarındaki öğrencilere hiçbir kültürel farklılık yaşatmadan Avrupa kalitesinde verilen eğitim; kongreler, fuarlar, bilimsel araştırma çalışmaları, uluslararası projeler gibi birçok alanı kapsamaktadır.

Haber: Nurgül Sarsılmaz
Editör: Fırat Güngör
Fotoğraflar: Umut Kozakoğlu
Bu içerik 15 Ağustos 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 285 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

AİLE BOYU TRAKYA ÜNİVERSİTELİ

2019 yılında, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olarak Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazanan Kayra Çağ Canarslan, aynı üniversitede eğitim gören anne ve babasıyla okul arkadaşı oldu. Balkan Kongre Merkezi’ne gelerek kaydını gerçekleştiren Kayra Çağ Canarslan’ın annesi Trakya Üniversitesi Eğit..

EMEKLİ HEKİM İNAYET DİKİM KORKUT, 67 YAŞINDA ÖĞRENCİ OLARAK TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE

42 yıl sonra 2019 yılında, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hekimliği mesleğinden emekli olan İnayet Dikim Korkut, aynı yıl girdiği üniversite sınavını kazanarak Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’na yerleşti. Trakya Üniversitesi’nde 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı öğrenci kayıtları devam ederken, ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sın..

NİMRİ KULLUKLARI SANAT PROJESİ’NE “TRAKYA KULLUK” İSİMLİ KULLUK İLE TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN DESTEK

Ayvalık Karagöz Sanat Evi yöneticisi, sanat danışmanı Kenan Öztürk, yüzyıllardan beri Nimri köyü geleneğinde var olan, dağlarda insanların yön bulmalarına yarayan, işaret işlevi gören, “kulluk” olarak isimlendirilen ve taşların üst üste konmasıyla yapılan anıtları bir tasarım olarak günümüz estetiğiyle yeniden hayata geçiriyor. Nimri’ye sanatsal kimlik kazandıracak bu kültü..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KAYITLARI BAŞLADI

Trakya Üniversitesinde, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı öğrenci kayıtları başladı. 19 Ağustos tarihinde, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde başlayan kayıtların ilk gününe, Trakya Üniversiteli olmanın heyecanını yaşayan öğrenciler ve aileleri yoğun bir ilgi gösterirken, Balkan Kongre Merkezi'ne evraklarıyla gelen öğrenciler, yetkililerin yardımıyla kayıtlarını yaptırdı. Yeni eğitim ve öğretim yı..