"BÖLGENİN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMASI İÇİN RİSKİN ÖNLENMESİ" PROJESİ BASIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından INTERREG-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programı kapsamında yürütülen РД02-29-253/16.08.2017 numaralı sözleşme, CB005.1.23.047 numaralı "Prevention of Risk for Sustainable Development of the Region" isimli projenin ilk toplantısı ve proje tanıtım etkinliği 23-24 Kasım 2017 tarihlerinde projenin lider partneri Burgaz Karadeniz Enstitüsü Derneği organizasyonunda Burgaz-Bulgaristan’da gerçekleştirildi. Toplantıya Burgaz Vali Yardımcısı, proje heyeti üyeleri ile Belediye ekibi ve basın mensupları katıldı.

Sınır Ötesi İş Birliği Bulgaristan–Türkiye Programına istinaden finanse edilen ve Burgaz Karadeniz Enstitüsü Birliği ile Trakya Üniversitesi ortak çalışması olan proje çerçevesinde iki ortak ülkenin uzman ekipleri, sınır ötesi bölgesinde genel olarak teknolojik ve ekolojik risklerin değerlendirmesi ile analiz faaliyetlerini gerçekleştirecek ve risk önleme yöntemleri geliştirecek. Bu bağlamda proje, sınır ötesi bölgesinde olası risklerin değerlendirme ve araştırma faaliyetlerini içermekte.

Projenin ilk ve en önemli hedefi, sınır ötesi bölgesinde olası risklerin belirlenmesine ilişkin anket gerçekleştirmek. Risk taşıyan bölgelerin harita üzerinde belirlenmesi ve Sınır ötesi bölgesinde ekolojik ve teknolojik risklere karşı olası tedbirlerin alınması noktasında proje ekibi, bölgedeki vatandaşların ve makamların katkı ve katılımlarına güven duymakta. Proje, riskli bölgeleri gösterir nitelikte haritaya internet üzerinden veya akıllı telefonlar ile kolaylıkla ulaşma imkanı sunacak. Riskli bölgeler haritada farklı renkler üzerinde gösterilecek ve bilgiye ulaşmada kolaylık sağlanacak. İki ülkenin sınır alanındaki bölgeler Burgas, Yambol, Hasköy  ile Edirne ve Kırklareli illerini kapsamakta.

Ayrıca risk değerlendirme uzmanları tarafından riskli bölgelerde bulunan yerel idare ve yönetimlere, çeşitli belediye ve muhtarlıklar ile tarım işletmecilerine özel eğitimler sunulacak. Söz konusu eğitimler risk önleme, olağan üstü durumlarda çevreyi koruma, güvenilir iş sektörü, insan sağlığını ve halkın mal ile mülkünü korumaya yönelik konuları içerir.

Söz konusu proje sorumluları, sınır ötesi bölgesinde yaşayan vatandaşlar için sağlık riski raporu hazırlayacak.

Proje bünyesinde kurulan bilgi merkezinde risk değerlendirmeleri ve analizleri ile risk önleme yöntemleri hakkında eğitim ve araştırmalar gerçekleştirilerek tecrübe ve bilgi paylaşımı sağlanacak.

Proje, bölgedeki çeşitli risk faktörlerinin belirlenmesini ve halkın bölgenin durumu hakkında daha net bilgi sahibi olmasına olanak sağlayacak ve bu netice ile olası riskleri azaltmak ve önlemek hususunda gerekli tedbirlerin alınmasının yolunu açacak. Yerel ve bölgesel makamların gerekli bilgilere sahip olması ve vatandaşların her türlü afet, kaza, zarar ve tehlikelere karşı hazırlıklı olması sınır ötesi bölge ekonomisini güçlendirecek ve kendilerini daha güvende hissetmelerine olanak sağlayacak.

Avrupa Birliği tarafından projeye finanse edilen toplam tutar 82.000 Avro civarında olup 15 ay süre ile devam edecek olan proje, 17 Kasım 2018 tarihinde sona erecek.

Bu içerik 18 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 401 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

ÜNİVERSİTEMİZ "TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK HİZMET İHRACATÇISI"NDAN BİRİ OLDU

Dünya ticaretinde payı her geçen gün artan hizmet ihracatı ile ilgili Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yayımlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasının sonuçlarında Üniversitemiz sektöründe 8. genel sıralamada 474. olarak büyük bir başarıya imza attı. Üniversitemiz, elde ettiği bu başarıyla İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Bü..

YENİ EFOD’UN 38. YIL DÖNÜMÜ ANISINA ÜNİVERSİTEMİZDE SERGİ

Edirne Fotoğraf Sanatı Derneğinin 38’inci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 12 Ocak 2017 tarihinde Üniversitemiz Balkan Kongre Merkezi Fuayesinde karma fotoğraf sergisi açılışı gerçekleştirildi. Fotoğraf sanatının usta isimlerinin de fotoğraflarının yer aldığı sergi açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, MEB Öğret..

ÜNİVERSİTEMİZDE “GELECEĞİN MİMARI ÖĞRETMEN BULUŞMALARI” PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Geleceğin Mimarı Öğretmen Buluşmaları” programının ilki, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in katılımıyla 13 Ocak 2017 tarihinde Üniversitemiz Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı..

“SAYGIN BİLİMSEL DERGİLERDE YAZARLIK VE HAKEMLİK” SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Seminer Salonu'nda 8 Ocak 2017 tarihinde “Saygın Bilimsel Dergilerde Yazarlık ve Hakemlik” isimli seminer gerçekleştirildi. Seminere, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Demir tarafından davet edilen Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve T&uum..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler