6. TEMATİK ARKEOLOJİ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Edirne Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen 6. Tematik Arkeoloji Sempozyumu 02-03 Şubat 2018 tarihlerinde Üniversitemiz Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. “Toplumsal Değişim ve Devamlılık” temalı sempozyuma akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Sempozyum açılışında konuşan Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Başak Boz, Tematik Arkeoloji Sempozyumları’nın 2013 yılından itibaren her yıl farklı üniversitelerin ev sahipliğinde farklı konular üzerinde düzenlendiğini belirterek bu sempozyumların amacının arkeolojiye ait sorun ve kavramları yeni ve güncel bilgiler ışığında tartışmaya açmak olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Başak Boz, bu tartışmalar sonucunda ortaya konan çıktılardan öğrenciler için Türkçe bir kaynak üretmenin de önemli bir amaç olduğunu vurguladı.

Üniversitemiz ev sahipliğinde 6.’sı düzenlenen Tematik Arkeoloji Sempozyumu’nun bu yıl “Toplumsal Değişim ve Devamlılık” konusunda ele alınacağını ifade eden Doç. Dr. Başak Boz, “Antropoloji’de Değişim ve Devamlılık Mekanizmaları” adlı bir sunum gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Başak Boz, sunumunda toplum ve değişim kavramları hakkında katılımcılara bilgi vererek toplum tanımından hareketle toplumsal değişimi çeşitli yönleri ile ele aldı. Toplumsal değişimin dört temel kavram ile ele alınması gerekliliğini ifade eden Boz, bu kavramların “Seviye, Hız, Yön ve Büyüklük” olduğunu vurguladı.

Doç. Dr. Başak Boz’un açılış konuşmasının ve sunumunun ardından katılımcıların sunumları ile devam eden sempozyum 03 Şubat 2018 tarihinde son buldu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE “MİRASIMIZIN İZİNDE: BALKANLAR’DA TÜRKLER” PANELİ

Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop ve KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun yanı sıra Türkiye ve Balkanlar’ın siyaset, akademi ve sivil toplum alanında önde gelen isimlerinin katılımıyla, Trakya Üniversitesi ve KADEm Tekirdağ Temsilciliği iş birliğinde gerçekleştirilen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” ka..

BALKAN TÜRK KADINLARI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE BULUŞTU...

“Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Edirne’de gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Tekirdağ Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, 16 Şubat 2019’da Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Edirne’de gerçek..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve KADEM TEKİRDAĞ TEMSİLCİLİĞİ’NDEN “MİRASIMIZIN İZİNDE: 1. BALKAN-TÜRK KADIN ÇALIŞTAYI”

Trakya Üniversitesi, KADEM Tekirdağ Temsilciliği’nin iş birliği ile hayata geçirilen ve Balkanlar’daki soydaş kadınların sorunlarına çözüm önerileri sunulması amaçlanan “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” etkinliğine ev sahipliği yapacak. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde, 16 Şubat 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek etkinlikte, TBMM Başkanveki..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN SOSYAL ÇOCUK AKADEMİSİ…

Trakya Üniversitesi’nin Gönül Elçileri-Geleceğim Sensin projesi kapsamında, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda müzik eğitimi almaya devam eden ve kısa bir süre önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir konser veren Edirneli ilk ve ortaokul öğrencileri, Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen “Sosyal Çocuk Akademisi” kapsamındaki “gastronomi” ve “mimarlık&rd..