ÜNİVERSİTEMİZDE KALİTE VE STRATEJİ KONUŞULDU

Trakya Üniversitesi eğitim ve yönetimde kalite çalışmalarını kapsamlı ve çok yönlü olarak sürdürüyor. Bu doğrultuda Türkiye Ulusal Mükemmellik Ödülü, Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü ve Avrupa EFQM Mükemmellik Ödülü sahibi Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, 11 Eylül 2017 tarihinde Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda “Kalite ve Strateji” başlıklı konferansıyla akademik ve idari personelimiz ile bir araya geldi.
 
Üniversitemiz Kalite ve Strateji Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Mahmut Güler, “Dünya’da gelişmelere uygun olarak Trakya Üniversitesi de eğitim ve yönetimdeki kaliteyi artırmak amacıyla köklü değişiklikler yapmakta. 2006 yılında başlayan sürece kurmuş olduğumuz Kalite ve Strateji Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi ile yoğun bir şekilde çalışarak entegre olduk. 2018-2022 Stratejik Kalkınma Planımıza Rektörümüz büyük önem vermekte. Üniversitemizde eğitim ve yönetim kalitesinin artırılması amacıyla tüm birimlere ödevler yükledik ve süreci yakından takip ediyoruz. Tüm bu yapılan çalışmalarla stratejimizi sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz.” dedi.
 
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Üniversitemizdeki kalite çalışmalarını önemsiyoruz. Bu noktada her konuda daha iyi olabilmenin ve mükemmelleşmenin yollarını arıyoruz. Kalite ve mükemmelleşme kavramları ve süreçleri ithal edilmiş kavramlar. Bizim için bu kavramların Türkiye’deki karşılıkları önemli. Bu kavramları içselleştirmek açısından Sakarya Üniversitesi önümüzde çok güzel bir örnek olarak duruyor. Bu noktada 8 yıl Rektör Yardımcılığı yapmış, 8 yıl Rektörlük yapmış, artık bu işin felsefe boyutuna ulaşmış Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ı misafir etmekten çok mutluyuz. Sakarya Üniversitesinin ve Rektörünün kalite deneyiminden faydalanacağını düşünüyoruz. Hocamıza geldikleri ve burada bizimle oldukları için teşekkür ediyoruz.” dedi.
 
Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas “Globalleşen dünyada rekabetin ortaya çıkması üniversiteleri de etkiledi. Gelişen dünyada kurumlar artık eski yöntemler ve sistemler ile yönetilemez hale geldi. Bu noktada üniversitelerin akreditasyon süreçleri ile birbirlerini eğitim kalitesi açısından denk görmeye başladıkları bir sürece girdik. Sakarya Üniversitesi kalite ve akreditasyon süreçlerinde hızla yol almaktadır. Kalite sürecimizde öncelikle kurum içi değerlendirmeleri yaparak kaynakları verimli ve etkili bir şekilde kullanmak noktasında çalışmalarımızı sürdürdük. Akreditasyon süreçlerinde program çıktıları belirleyici faktördür. Eğitimde kaliteyi artırmak amacıyla aktif öğrenme etkinlikleri gerçekleştiriyoruz, ders sayılarını ve AKTS’leri düşürdük, öğrencilerimize en az iki dersten 8 ödev çalışması yaptırıyoruz. Eğitimde kalitenin artırılmasının yanı sıra AR-GE çalışmalarında ve toplumsal faaliyetlerde de kaliteyi artırmayı hedefledik. Aksayan yönleri de sürekli iyileştirmeler yaparak düzeltiyoruz.” dedi.
 
Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas “Kalite yönetimi ve akreditasyon süreçleri aslında temel olarak oldukça basit. Bu noktada yapılacakların karmaşıklaştırılmaması gerekiyor. Süreçleri basit bir şekilde ele almak önemli. Teknolojik gelişmelerden faydalanarak kimin ne ölçüde performans gösterdiğini görmek mümkün. Aynı zamanda teknolojiden faydalanarak bu süreçte formaliteler azaltılabiliyor. Süreç içerisinde akademik personele de önemli görevler düşmekte. Biz Üniversite olarak bu süreçlerde yer almak isteyen hocalarımızı teşvik ettik.” dedi.
 
Yönetim modelinde liderlik sistemi üzerinde çalıştıkları liderin hedef belirlediğini ve aslında bu modelde herkesin lider olduğunu ifade eden Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas “Kalitenin artırılması için yetenekli mezunlar yetiştirmek, AR-GE performansını artırmak ve başarı sıralaması yüksek öğrencileri üniversiteye çekmek hedef ve başarıdır. Akreditasyon süreçlerinde kurumsal bir sistem kurulmadığı zaman bölümlerin akreditasyonu zorlaşıyor. Kalite ve stratejide önemli olan herkesin uyum sağlayabileceği ve katkı sunabileceği bir sistem oluşturmak çok önemli. SABİS sistemi ile Üniversitemize ait olan tüm bilgileri anında güncelleyerek hocalarımızı evrak yükünden ve zaman kaybından kurtardık. Bu sayede üniversitemizin tanıtılması kolaylaştı, üniversitemizin bilgilerine çabuk ulaşılıyor ve Dünya üniversiteleri ile ilişkilerimiz artıyor.” dedi.
 
Soru cevap kısmının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, başarılı olmak için sistemli çalışmanın gerekliliğinden bahsederek Üniversite olarak göstereceğimiz gayretle kalite çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.
 
Etkinlik günün anısına hediye takdim edilmesi ile son buldu. 

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

2017-2018 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz 2017 – 2018 Akademik Yılı Açılış Töreni 14 Kasım 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Açılışa Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, , Rektör Yardımcılarımız Prof..

YENİ SRİ LANKA DEMOKRATİK SOSYALİST CUMHURİYETİ VE ÇEKYA ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ'NDEN ÜNİVERSİTEMİZE ZİYARET

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohiden Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ile birlikte 17 Kasım 2017 tarihinde Üniversitemiz İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen “Sri Lanka- Türkiye İlişkileri” adlı konferansa katıldı. Konferansın tamamlanmasının ardından Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara B&..

YENİ SRİ LANKA VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

“Sri Lanka ve Türkiye İlişkileri” adlı konferans Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İsmail Hakkı İnan Konferans Salonu’nda 17 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Konferansa Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohıdeen Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, akademisyen ve öğrenciler katıldı.   S..

MİNİK MAKER’LAR İŞ BAŞINDA

Türk Ekonomi Bankası (TEB), “Minik Maker’ler İş Başında” projesi kapsamında, Edirne Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut ve Şube Müdürü Mustafa Şahin, KÜSİ İl Temsilcisi ve Trakya Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, KOSGEB İl Müdürü Veysel Vural ve Trakya Teknopark Genel Müdürü Barış Kocabıyık Edirneli çocuklarla biraraya geldi..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

23
Kas
1. ULUSLARARASI SAĞLIK BİLİMLERİ KONGRESİ

Kongre Erken Kayıt Tarihi  5 Kasım 2017 ve öncesiKongre Geç Kayıt Tarihi    5 Kasım 2017 sonrasıBildiri/Poster Son Gönderme Tarihi  5 Kasım 2017Bildiri/Poster Değerlendirme Sonuçları   10 Kasım 2017