ÜNİVERSİTEMİZ BALKAN KÖRLER DANIŞMA KOMİTESİ 25. OLAĞAN TOPLANTISINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Engelsiz Üniversite vizyonu ile çalışmalarını devam ettiren Üniversitemiz önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Türkiye ve Balkanlardan kırka yakın delegenin oluşturduğu Balkan Körler Danışma Komitesi 25. Olağan Toplantısı 08 Haziran 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Belediye Başkanı Recep Gürkan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Turhan İçli, Balkan Kör Örgütleri Danışma Komitesi Dönem Başkanı Branko Susiç ile Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Romanya, Moldova, Bulgaristan ve Yunanistan'dan temsilciler katıldı.

Toplantıda ilk olarak Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Turhan İçli bir konuşma gerçekleştirdi. Dünya ve Türkiye’de son yıllarda engellilik sorununun konuşulmaya başlandığı sebebinin de engellilerin örgütlenmesi ve mücadele etmesi olduğunu belirtti.

Balkan Körler Danışma Komitesi Dönem Başkanı Branko Susiç konuşmasında bu toplantıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Üniversitemiz Rektörü Erhan Tabakoğlu böyle bir etkinliğe ev sahibi olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek Üniversite olarak Engelsiz Üniversitesi vizyonu çerçevesinde gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti. “Üniversitemizde bir engelli birimi kurduk. Yapılan toplantılar sonucunda yaklaşık 5.000 sayfalık bir rapor ortaya çıktı. Çok yakın bir zamanda tüm kampüsümüz engelli ulaşımına açık bir kampüs olacak. Bütün yollar ve kaldırımlar ulaşılabilir, tüm engeller aşılmış bir üniversite olmak istiyoruz.” diyerek tüm katılımcılara başarılı bir toplantı olması dileğini iletti.

Belediye Başkanı Recep Gürkan Engellilerin önündeki en büyük sorunun ve bu sorunların çözümlerinin yerel yönetim uygulamaları olduğunu ifade ederek çağdaş kent anlayışlarının engelli bir bireyin tek başına gezebileceği kent olduğu fakat Dünya’da böyle bir kentin henüz olmadığını Edirne’yi böyle bir kent haline getirebilme hedefinde olduklarını ve bu hedef doğrultusunda çalıştıklarını ifade etti. 
Bu içerik 09 Haziran 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 665 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ BASKI SANATINDA TOKSİK OLMAYAN YÖNTEM VE TEKNİKLER KONFERANS/ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Kurtuluş Çevik tarafından 08 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliğinde " Baskı Sanatında Toksik Olmayan Yöntem ve Teknikler Konferans/Çalıştayı gerçekleştirildi. Konferans sürecinde Ülk..

YENİ ÜNİVERSİTEMİZ 26. KALİTE KONGRESİ’NDE TEMSİL EDİLDİ

26. Kalite Kongresi KalDer tarafından TÜSİAD ve ZORLU iş birliğiyle 21-22 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ana teması “Dönüşüme Liderlik” olan kongreye KalDer’in davetiyle Üniversitemizi temsilen Kalite ve Strateji Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Arş. Gör. Dr. Işıl Usta katıldı. Beşiktaş Belediyesi Filarmoni Orkestrası..

HASKOVO VE EDİRNE – KÜLTÜREL VE TARİHİ DESTİNASYONLAR PROJESİ

Trakya Üniversitesi Vakfı tarafından INTERREG-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı kapsamında yürütülen "Haskovo ve Edirne – Kültürel ve Tarihi Destinasyonlar" isimli projenin üçüncü toplantısı 30 Kasım - 01 Aralık 2017 tarihinde Haskovo’da gerçekleştirildi.  Toplantı proje lider partneri olan Haskovo Bölgesel Kütüphanesi toplantı salonunda Bulgaristan ve T&u..

"KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMIN STRATEJİK ÖNEMİ" KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Genetik ve Biyoteknoloji Topluluğu tarafından gerçekleştirilen "Küresel İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Tarımın Stratejik Önemi" konferansı 06 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve topluluk akademik danışmanı Prof. Dr...