ULUSLARARASI ÖĞRENCİ GİRİŞ SINAVI (YÖS) ÇALIŞTAYI SAMSUN'DA GERÇEKLEŞTİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Uluslararası İlişkiler Birimi ev sahipliğinde YÖK ve ÖSYM ortaklığı ile 13 Kasım 2017 tarihinde Samsun’da düzenlenen "Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı (YÖS) Çalıştayı’nda” Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden gelen temsilciler ile birlikte sınav sistemi ve sistemin neden olduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri tartışıldı.

Otuz farklı üniversiteden davetlinin katıldığı çalıştayda, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Komitesi Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, OMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran, Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz ve Üniversitemizi temsilen Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Üniversitemiz Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar hazır bulundular.

YÖK Yürütme Komitesi Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er üniversitelerin yurt dışında uyguladığı sınavların yol açtığı sorunlara ve bu sorunların nedenlerine değinerek başladığı konuşmasında, "Birden fazla üniversite bir ülkede çok fazla sayıda veya aynı gün sınav uygulayabiliyor. Bu ve benzeri durumlar Türk Yükseköğretim Sistemi ile ilgili olarak olumsuz bir kanıya kapılmaya neden olabilir. YÖK olarak bu yanlışları devam ettirmeme kararı aldık. Bu sebeple çalıştay, farklı düşünceler oluşturma ve zamanlama bakımından çok isabetli oldu. Çalıştay sonunda tarafımıza ulaştırılacak rapor kesinlikle dikkate alınacaktır." dedi.

Üniversiteler arasında YÖK onaylı kurulacak bir komisyon ile bölgesel bazda yapılması planan sınavlar hakkında tartışmaların devam ettiği sırada Üniversitemiz temsilcileri, 2011 yılında merkezi sınavın kaldırılma sebepleri ve sonrasında doğan sorunlar hakkında katılımcılara bilgi verdiler. Üniversitemiz temsilcileri Balkanlar’dan en çok öğrenci alan Üniversite olmamız, coğrafi ve kültürel ortaklıklarımız, bölgeyi adım adım tanımamız gibi nitelikleri katılımcılara anlatarak bu tecrübeyi diğer üniversitelerle paylaşmaktan ve bölgeden ülkemize olan öğrenci akışında kaliteyi artırıcı önlemlerin alınmasında kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmayacaklarını bildirdiler.

Çalıştay sonucunda ortaya çıkan sonuç bir rapor hâlinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına sunulacak.
Bu içerik 17 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 137 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ ÜNİVERSİTEMİZDE "END NOTE" EĞİTİMİ VERİLDİ

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 12 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphane Konferans Salonu’nda bilimsel bilgileri toplama, saklama, paylaşma ile tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma sürecine yardımcı olan "EndNote" veri tabanı eğitim semineri gerçekleştirildi. Etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Trak..

YENİ ÖĞRENCİMİZDEN TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

Türkiye Büyükler Judo Şampiyonası 07-08 Aralık 2017 tarihleri arasında Antalya’da yapıldı. 57 ilden 548 sporcu katıldığı şampiyonada Üniversitemiz Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2. sınıf öğrencisi Çiğdem Bora 78 kg. Türkiye Şampiyonu oldu.

YENİ TOPLU SES EĞİTİMİNDE TEMEL YAKLAŞIMLAR SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eğitim Fakültemiz Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı seminer çalışmaları kapsamında 30 Kasım 2017 tarihinde Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Halvaşi tarafından Toplu Ses Eğitiminde Temel Yaklaşımlar Semineri gerçekleştirildi. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim elemanları ve &ou..

YENİ “MİCROSOFT EĞİTİM ÇÖZÜMLERİ VİZYONU” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi bünyesinde kurulan Eğitim ve Teknoloji Topluluğu tarafından organize edilen “Microsoft Eğitim Çözümleri Vizyonu” paneli 12 Aralık 2017 tarihinde Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele, Eğitim ve Teknoloji Topluluğu Danışmanı Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Araştırma Görevli..