TÜRKİYE VE BALKANLAR’DA KADIN KONULU PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

08 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Trakya Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Türkiye ve Balkanlar’da Kadın” konulu panel 02 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Panele Trakya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamide Burcu Özgüven, Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berkan Demiral, TÜKSAM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ebru Zümrüt Boyacıoğlu ile akademisyen ve  öğrenciler katıldı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda düzenlenen panelin açılışında konuşan Yrd. Doç. Dr. Ebru Zümrüt Boyacıoğlu Kadınlar Gününün tarihini anlattı ve Cumhuriyet Dönemi’yle birlikte Türkiye’de kadınların kazandığı değerlerden bahsetti. Boyacıoğlu ayrıca, kadınlara yönelik güncel araştırma sonuçlarını aktardı, günümüzde kadınların maruz kaldığı sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi. 

Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin de kadınların hayatımızdaki yeri ve öneminden bahsederek, “Geçmişe dönüp 
Türkiye’ye baktığımız zaman, Anadolu kadınının, kurtuluş savaşı yıllarındaki şahlanışlarına tanık oluyoruz. Anadolu kadını gerektiğinde cepheye koşup savaşmış, gerektiğinde kağnı arabalarıyla silah taşımış, gerektiğinde yaralı askerleri sarıp sarmalamıştı. Unutulmamalıdır ki İstiklal Savaşı’nın Nene Hatun’u, Halide Edip Adıvar’ı, Halime Çavuş’u, bizim kadınlarımızdır.” diye konuştu.

Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin ayrıca konuşmasında “Kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi, sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Demokratik, ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları ile büyük önem taşımaktadır.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Doç. Dr. Selda Çağlar moderatörlüğünde “Türkiye ve Balkanlar’da Kadın” konulu panele geçildi. Panele İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuran Yıldırım, Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamide Burcu Özgüven ile Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Kurumu Genel Müdürü Uzman Pervin Hayrullah konuşmacı olarak katıldı.

Panel sonunda Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişin, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berkan Demiral ile Genel Sekreter Erengül Özdemir konuşmacılara plaket takdim etti.
Bu içerik 03 Mart 2015 tarihinde yayınlandı ve toplam 1328 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

2017-2018 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz 2017 – 2018 Akademik Yılı Açılış Töreni 14 Kasım 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Açılışa Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, , Rektör Yardımcılarımız Prof..

YENİ SRİ LANKA DEMOKRATİK SOSYALİST CUMHURİYETİ VE ÇEKYA ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ'NDEN ÜNİVERSİTEMİZE ZİYARET

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohiden Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ile birlikte 17 Kasım 2017 tarihinde Üniversitemiz İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen “Sri Lanka- Türkiye İlişkileri” adlı konferansa katıldı. Konferansın tamamlanmasının ardından Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara B&..

YENİ SRİ LANKA VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

“Sri Lanka ve Türkiye İlişkileri” adlı konferans Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İsmail Hakkı İnan Konferans Salonu’nda 17 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Konferansa Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohıdeen Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, akademisyen ve öğrenciler katıldı.   S..

MİNİK MAKER’LAR İŞ BAŞINDA

Türk Ekonomi Bankası (TEB), “Minik Maker’ler İş Başında” projesi kapsamında, Edirne Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut ve Şube Müdürü Mustafa Şahin, KÜSİ İl Temsilcisi ve Trakya Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, KOSGEB İl Müdürü Veysel Vural ve Trakya Teknopark Genel Müdürü Barış Kocabıyık Edirneli çocuklarla biraraya geldi..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

23
Kas
1. ULUSLARARASI SAĞLIK BİLİMLERİ KONGRESİ

Kongre Erken Kayıt Tarihi  5 Kasım 2017 ve öncesiKongre Geç Kayıt Tarihi    5 Kasım 2017 sonrasıBildiri/Poster Son Gönderme Tarihi  5 Kasım 2017Bildiri/Poster Değerlendirme Sonuçları   10 Kasım 2017