TRAKYA PROJE PAZARI AR-GE ve TEKNOLOJİLERİ YARIŞMASI TAMAMLANDI

Trakya Üniversiteler Birliği ve Trakya Kalkınma Ajansı iş birliği ile Üniversitemizin de içinde olduğu dört Üniversitenin katılımıyla “Trakya Proje Pazarı AR-GE ve Teknolojileri Yarışması” 07 Kasım 2017 tarihinde Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Yarışmanın açılışına Tekirdağ Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. M. İhsan Soysal, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Trakya Üniversitesi’ni temsilen Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Yurtcan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve Trakya Üniversiteler Birliği Sekreteri Doç. Dr. Aşkın Koyuncu’nun yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, "Bugün burada bir ilki başlattık. İnşallah bu ilk uzun seneler sonra tüm Türkiye'de ve Trakya'da ses getirecek projelerin, yeni buluşların önünü açacaktır. Yaklaşık 6 aydır dört üniversitemiz ile birlikte yoğun bir çalışma içerisinde olduk. Bunun neticesinde yaklaşık 50 projeyi buraya getirebildik. En başarılı 10 projenin sunumunu bugün burada paylaşacağız. Amacımız üniversiteler bünyesinde bulunan Ar-ge'lerin kendi sınırları içerisinde kalmayıp tüm Trakya ve Türkiye genelinde değeri yüksek ürünler ortaya koyabilmesidir.” dedi.

Üniversitemizi temsilen programda yer alan Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Yurtcan, Trakya Üniversiteler Birliği’nin gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasında “2012 yılından beri Trakya Üniversiteler Birliği adı altında ‘Birlikten kuvvet doğar.’  sözü kapsamında dört üniversitemiz ile ortak bir proje çalışması içerisinde olduk. Etkinliğin gerçekleştirilmesinde katkısı olan herkese teşekkür ederim.” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, üniversitelerin eğitim öğretimin yanı sıra araştırma geliştirme görevlerinin de olduğunu hatırlatarak “Hızla gelişen Türkiye’de Üniversitelerde gerçekleştirilen çalışmaların sanayi ile iş birliği içinde olması gerekliliği ortaya çıktı. Bugün gerçekleştirilen Trakya Proje Pazarı ile bu çalışmalara ön ayak olunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür açılışta gerçekleştirdiği konuşmasında “Biz dört üniversite olarak Trakya Proje Pazarı yapılması fikrini ortaya attık, Bu fikrin meyvelerini bu gün burada almaya başladık. İlk defa yapılacak proje pazarı etkinliği önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Trakya Proje Pazarı etkinliğindeki amaç bir platform oluşturarak üniversiteler ile sanayiyi bir araya getirerek sanayinin ihtiyaç duyduğu projelerin ticarileştirmesi hedeflenmektedir.” dedi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. M. İhsan Soysal konuşmasında “Trakya Üniversiteler Birliği Üst Kurulu, bu etkinliğin Balkan Üniversitelerine de yayılması kararını aldı. Bilginin sırça köşkte değil de kullanıcıların elinde olması gerekir.  Bilgiyi üretenler ile bu bilgiyi kullanacaklar arasında bazen duvarlar oluşuyor. Bu tarz etkinlikler, bu duvarların aşılmasına vesile oluyor. Devir, yazılım ve bunları paylaşma devri. Bugünkü etkinliğin bir parçası olmaktan büyük bir mutluluk duyuyor, destek olanlara teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

Tekirdağ Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu hayata geçirilen projelerin geleceğe ışık tutuğunu belirterek, "21. yüzyılda dünya ülkeleri, bilgi çağı ile birlikte bilgi alan ve satan ülkeler haline gelecektir. Kalkınmanın gereği budur ve bunun için de üniversiteler ile sanayicileri bir araya getirmek gerekir. Proje üretebilmek değil, onları hayata geçirebilmektir önemli olan. Ar-ge çalışmalarını hayata geçirdikten ve sanayici ile buluşturduktan sonra Üniversitelerimizi teknoloji merkezi olmaya doğru götürerek beyin göçünü tersine döndürebileceğiz." dedi.

Nisan 2017’de başlayan Trakya Ar-Ge ve Teknoloji Proje Pazarı çalışmaları, Eylül 2017’de projelerin toplanması ve hakem sürecinin başlamasıyla devam etti. 50 projeden 36’sı değerlendirilmek üzere hakem heyetine gönderildi. 10 proje yarışmaya katılmak üzere seçildi. Uzmanlıklarına göre seçilen hakemlerce 11 farklı değerlendirme ölçütüne tabi tutulan 10 projeden 5’i ödül almaya layık görüldü.

Trakya Proje Pazarı AR-GE ve Teknolojileri Yarışması Kazananlar Listesi

1. Yrd. Doç. Dr. Muhammed Yüceer, Fonksiyonel Yumurta Proteini Kaynaklı Toz Sporcu Ürünü Geliştirilmesi ve İmalatı (ÇOMÜ, Çanakkale Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Gıda İşleme Bölümü)

2. Yrd. Doç. Dr. Cem Taşkın, İş Süreçlerinde Kullanılacak Yapay Görü Sistemi (Trakya Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü)

3. Yrd. Doç. Dr. Erkan Orhan, Geniş Alan Yanıklarında Sistemik İnflamasyon ve Multiorgan Yetmezliğine Karşı, Uzak İskemik Ön Koşullanmanın Dokular Üzerindeki Koruyucu Etkisinin Kullanılması ve Bu Etkinin Bireyler Arasında Serum Yolu ile Taşınması (Namık Kemal Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Plastik Cerrahi ABD)

4. Arş. Gör. Dr. Şebnem Bukavaz DİREK KARBAPENEMAZ ÜÇLÜ (Kpc-2, Oxa-48, Ndm-1) PCR TANI KİTİ (Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı)

5. Tolga Kaprol Konteyner Temelli Uygulama Platformu  (FF Bilişim Yayıncılık Prodüksiyon Ticaret)

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

2017-2018 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz 2017 – 2018 Akademik Yılı Açılış Töreni 14 Kasım 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Açılışa Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, , Rektör Yardımcılarımız Prof..

YENİ SRİ LANKA DEMOKRATİK SOSYALİST CUMHURİYETİ VE ÇEKYA ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ'NDEN ÜNİVERSİTEMİZE ZİYARET

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohiden Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ile birlikte 17 Kasım 2017 tarihinde Üniversitemiz İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen “Sri Lanka- Türkiye İlişkileri” adlı konferansa katıldı. Konferansın tamamlanmasının ardından Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara B&..

YENİ SRİ LANKA VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

“Sri Lanka ve Türkiye İlişkileri” adlı konferans Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İsmail Hakkı İnan Konferans Salonu’nda 17 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Konferansa Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohıdeen Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, akademisyen ve öğrenciler katıldı.   S..

MİNİK MAKER’LAR İŞ BAŞINDA

Türk Ekonomi Bankası (TEB), “Minik Maker’ler İş Başında” projesi kapsamında, Edirne Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut ve Şube Müdürü Mustafa Şahin, KÜSİ İl Temsilcisi ve Trakya Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, KOSGEB İl Müdürü Veysel Vural ve Trakya Teknopark Genel Müdürü Barış Kocabıyık Edirneli çocuklarla biraraya geldi..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

23
Kas
1. ULUSLARARASI SAĞLIK BİLİMLERİ KONGRESİ

Kongre Erken Kayıt Tarihi  5 Kasım 2017 ve öncesiKongre Geç Kayıt Tarihi    5 Kasım 2017 sonrasıBildiri/Poster Son Gönderme Tarihi  5 Kasım 2017Bildiri/Poster Değerlendirme Sonuçları   10 Kasım 2017