ŞAMPİYONLAR TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE BULUŞTU

Üniversitemiz ve Çanakkale Onsekiz Mart, Tekirdağ Namık Kemal, Kırklareli Üniversitelerinin oluşturduğu Trakya Üniversiteler Birliği tarafından 23 Kasım 2017 tarihinde açılışı gerçekleştirilen 1. Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongresi programında 12:00- 13:00 saatleri arasında “Şampiyonlar Buluşuyor” adlı söyleşi gerçekleştirildi. Oturum başkanlığını Üniversitemiz Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hakan Tuna’nın yaptığı söyleşiye Dünya Güreş Şampiyonası Kadınlar 75 kiloda şampiyonluk yaşayan Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencimiz Milli sporcu Yasemin Adar, 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencimiz İsmail Balaban, kardeşi başpehlivan Turan Balaban, güreş severler, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Ülkemizin kadınlardaki ilk dünya şampiyonu güreşçisi olarak tarihe geçen, Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencimiz Yasemin Adar “Bu organizasyonda bizleri bir araya getiren Üniversitemize teşekkürlerimi sunarım. Dünya şampiyonu bir sporcu olarak burada bulunmak gurur verici. Uluslararası arenada Ülkemizi temsil etmek, bayrağımızı dalgalandırmak ve Milli Marşımızı okutmak tarifi imkansız bir duygu. Kendimi diğer sporculardan farklı olarak daha azimli ve kararlı görüyorum. Bu da yaptığım işin her zaman daha iyisini başarma adına bana güç veriyor. Güreş, kadın için hiç de kolay olmayan bir spor olsa da her zaman imkansızlıkların üstesinden gelebileceğimize inanan biri olarak başarılarıma yenilerini eklemek, Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeyi sürdürmek istiyorum.  Kadınlar, güreşlerde daha fazla yer almalı.” şeklinde konuştu.

Olimpiyat şampiyonu eski milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu’na Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan “Sarı Fırtına” lakaplı 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı İsmail Balaban katılımcılara kardeşi Başpehlivan Turan Balaban ile birlikte geçirdikleri zorlu çocukluk yıllarından, o yıllarda kurdukları hayallerden ve güreşe başlamaları sürecinden bahsetti. Kardeşiyle küçük yaşlarda şarkıcı olma hayali kurduklarını ifade eden İsmail Balaban, 2008’de bir televizyon kanalında yayınlanan ses yarışmasında seslendirdikleri “Koca Yusuf” adlı şarkıyı salonda yer alan dinleyicilere söylediler. İsmail Balaban, “Çocukluğumuzda çok zor süreçlerden geçtik. Maddi ve manevi zorluklar içerisinde geçen bir yaşamımız oldu. Güreş, köyden ve imkansızlıklardan kurtulmamız için bir çıkış noktasıydı. Daha sonra başarılar elde etmeye başladık. Bu doğrultuda 2008 yılında Antalya Konyaaltı Belediyesi bünyesine girdik. Bu esnada güreşte başarılarımız artarak devam etti. Artan başarılarımız ile birlikte kendimize yeni imkanlar oluşturduk. Güreşe başlarken hedeflerimiz vardı. Hedefimiz ikiz başpehlivan olup tarihe geçmekti. Tarihte baba-oğul, ağabey-kardeş başpehlivanlar var, ancak ikiz başpehlivan yoktu. Biz de bu ilki gerçekleştirmek istiyorduk. Bu hedefler doğrultusunda düzenli ve kararlı bir şekilde çalıştık. 656. Tarihi Kırkpınar’da bu hayalimizi gerçekleştirdik. İkiz başpehlivanlar olarak tarihe geçtik. Yeni hedefimiz Kırkpınar’da kardeşim ile birlikte final yapmak. Bu doğrultuda azimli ve kararlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Söyleşinin tamamlanmasının ardından kongrede oturumlara geçildi.
 
 
Bu içerik 24 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 986 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ ÜNİVERSİTEMİZDE "END NOTE" EĞİTİMİ VERİLDİ

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 12 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphane Konferans Salonu’nda bilimsel bilgileri toplama, saklama, paylaşma ile tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma sürecine yardımcı olan "EndNote" veri tabanı eğitim semineri gerçekleştirildi. Etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Trak..

YENİ ÖĞRENCİMİZDEN TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

Türkiye Büyükler Judo Şampiyonası 07-08 Aralık 2017 tarihleri arasında Antalya’da yapıldı. 57 ilden 548 sporcu katıldığı şampiyonada Üniversitemiz Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2. sınıf öğrencisi Çiğdem Bora 78 kg. Türkiye Şampiyonu oldu.

YENİ TOPLU SES EĞİTİMİNDE TEMEL YAKLAŞIMLAR SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eğitim Fakültemiz Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı seminer çalışmaları kapsamında 30 Kasım 2017 tarihinde Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Halvaşi tarafından Toplu Ses Eğitiminde Temel Yaklaşımlar Semineri gerçekleştirildi. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim elemanları ve &ou..

YENİ “MİCROSOFT EĞİTİM ÇÖZÜMLERİ VİZYONU” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi bünyesinde kurulan Eğitim ve Teknoloji Topluluğu tarafından organize edilen “Microsoft Eğitim Çözümleri Vizyonu” paneli 12 Aralık 2017 tarihinde Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele, Eğitim ve Teknoloji Topluluğu Danışmanı Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Araştırma Görevli..