MOĞOLİSTAN ve ÇİN’DEKİ YENİ BULUNTULAR IŞIĞINDA TÜRKLER

Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce düzenlenen Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı “Moğolistan ve Çin’deki Yeni Buluntular Işığında Türkler” konulu konferans, 14 Nisan 2014 tarihinde Trakya Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konferansa, Rektörümüz Prof. Dr. Yener Yörük, İl Jandarma Komutanı Albay Hakkı Çetin, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Gençler, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Ayhan Gençler ve rektörümüzün açılış konuşmasını gerçekleştirdiği konferansta, Cengiz Alyılmaz’ın hayatının ve çalışmalarının anlatıldığı TRT tarafından hazırlanan film izlendi.

Konuşmasına tarih bilinci ve tarihi iyi bilmenin milletler için önemini vurgulayarak başlayan Cengiz Alyılmaz, “Milletler tarihlerini kendilerine değil, dünyaya anlatmalıdır, tarih ise belgeler ışında anlatılmalıdır. Belgeler olmadan tarihten bahsedilemez, belgesiz tarih ancak mitoloji olur” dedi.

Alyılmaz,  Çin’den Hindistan’a kadar uzanan farklı coğrafyalardaki çeşitli arkeolojik ve antropolojik bulguları değerlendirdiği konuşmasında, çalışmalarından çeşitli fotoğraf ve tarihi belgeler paylaştı.

Türk milletinin geçmişte bıraktığı resim, damga, yazıtlardan ve tarihi eserlerden örnekler sunan Alyılmaz, farklı coğrafyalardaki yeni buluntularda yer alan benzerliklere dikkat çekti ve bu bulgular ışığında Türk milletinin geçmişte kendi alfabesi olan, şehir ve medeniyetler kurmuş bir millet olduğunu söyledi. Ayrıca Türk mitolojisi ve sembolleriyle ilgili açıklamalar yapan Alyılmaz, tarihi değerlerin yeterince korunmadığını belirtti ve bunların korunması ve gençlere öğretilmesi için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Konferans sonunda rektörümüz Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’a teşekkür etti.

Bu içerik 17 Nisan 2014 tarihinde yayınlandı ve toplam 1725 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ BASKI SANATINDA TOKSİK OLMAYAN YÖNTEM VE TEKNİKLER KONFERANS/ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Kurtuluş Çevik tarafından 08 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliğinde " Baskı Sanatında Toksik Olmayan Yöntem ve Teknikler Konferans/Çalıştayı gerçekleştirildi. Konferans sürecinde Ülk..

YENİ ÜNİVERSİTEMİZ 26. KALİTE KONGRESİ’NDE TEMSİL EDİLDİ

26. Kalite Kongresi KalDer tarafından TÜSİAD ve ZORLU iş birliğiyle 21-22 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ana teması “Dönüşüme Liderlik” olan kongreye KalDer’in davetiyle Üniversitemizi temsilen Kalite ve Strateji Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Arş. Gör. Dr. Işıl Usta katıldı. Beşiktaş Belediyesi Filarmoni Orkestrası..

HASKOVO VE EDİRNE – KÜLTÜREL VE TARİHİ DESTİNASYONLAR PROJESİ

Trakya Üniversitesi Vakfı tarafından INTERREG-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı kapsamında yürütülen "Haskovo ve Edirne – Kültürel ve Tarihi Destinasyonlar" isimli projenin üçüncü toplantısı 30 Kasım - 01 Aralık 2017 tarihinde Haskovo’da gerçekleştirildi.  Toplantı proje lider partneri olan Haskovo Bölgesel Kütüphanesi toplantı salonunda Bulgaristan ve T&u..

"KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMIN STRATEJİK ÖNEMİ" KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Genetik ve Biyoteknoloji Topluluğu tarafından gerçekleştirilen "Küresel İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Tarımın Stratejik Önemi" konferansı 06 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve topluluk akademik danışmanı Prof. Dr...