MOĞOLİSTAN ve ÇİN’DEKİ YENİ BULUNTULAR IŞIĞINDA TÜRKLER

Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce düzenlenen Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı “Moğolistan ve Çin’deki Yeni Buluntular Işığında Türkler” konulu konferans, 14 Nisan 2014 tarihinde Trakya Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konferansa, Rektörümüz Prof. Dr. Yener Yörük, İl Jandarma Komutanı Albay Hakkı Çetin, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Gençler, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Ayhan Gençler ve rektörümüzün açılış konuşmasını gerçekleştirdiği konferansta, Cengiz Alyılmaz’ın hayatının ve çalışmalarının anlatıldığı TRT tarafından hazırlanan film izlendi.

Konuşmasına tarih bilinci ve tarihi iyi bilmenin milletler için önemini vurgulayarak başlayan Cengiz Alyılmaz, “Milletler tarihlerini kendilerine değil, dünyaya anlatmalıdır, tarih ise belgeler ışında anlatılmalıdır. Belgeler olmadan tarihten bahsedilemez, belgesiz tarih ancak mitoloji olur” dedi.

Alyılmaz,  Çin’den Hindistan’a kadar uzanan farklı coğrafyalardaki çeşitli arkeolojik ve antropolojik bulguları değerlendirdiği konuşmasında, çalışmalarından çeşitli fotoğraf ve tarihi belgeler paylaştı.

Türk milletinin geçmişte bıraktığı resim, damga, yazıtlardan ve tarihi eserlerden örnekler sunan Alyılmaz, farklı coğrafyalardaki yeni buluntularda yer alan benzerliklere dikkat çekti ve bu bulgular ışığında Türk milletinin geçmişte kendi alfabesi olan, şehir ve medeniyetler kurmuş bir millet olduğunu söyledi. Ayrıca Türk mitolojisi ve sembolleriyle ilgili açıklamalar yapan Alyılmaz, tarihi değerlerin yeterince korunmadığını belirtti ve bunların korunması ve gençlere öğretilmesi için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Konferans sonunda rektörümüz Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’a teşekkür etti.

Bu içerik 17 Nisan 2014 tarihinde yayınlandı ve toplam 1683 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ ANAFİLAKSİ PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından “Anafilaksi” konulu panel, 18 Ekim 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe, Panelist Çocuk İmmünoloji ve Alerjisi bölümünden öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Gökmırza Özdemir’in yanı sıra Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nden akademisyenler ve öğrenc..

YENİ ÖĞRENCİLERİMİZDEN KARİYER GEZİSİ

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli Trakya Kariyer projesi kapsamında Üniversitemiz Kariyer Merkezi ve bölümümüz işbirliği ile Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Cem Taşkın ve 16 öğrencimiz 17 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsünde yer alan ITÜ Arı Teknokent’te  yer alan Veripark A.Ş.’ye teknik gezi düzenledi. Veripark A.Ş..

HASTANE PERSONELİMİZE EĞİTİM VERİLDİ

Üniversitemiz Kanser Kayıt Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 18 Ekim 2017 tarihinde Merkez Başkanı Prof. Dr. Vuslat Yürüt Çaloğlu’nun katılımı ve Öğretim Görevlisi Saadet Elmas’ın anlatımı ile Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi bayan personeline Kanser Tedavisi Gören Kadınlardaki Sosyal ve Psikolojik Problemlerle Baş Etme konulu eğitim verildi.

KEŞAN YUSUF ÇAPRAZ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU ORYANTASYON PROGRAMI

Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokuluna 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında yeni kayıt olan 1. sınıf öğrencilerine 20 Eylül 2017 tarihinde Yüksekokul Konferans Salonu’nda Oryantasyon Programı gerçekleştirildi.   Birinci sınıf öğrencilerinin yanı sıra Yüksekokul öğretim elemanları ve basın mensuplarının katıldığı toplantının açılış konuşmasını Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf &..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

21
Eki
ALMANCA ÖĞRETMENLERİ GÜNÜ

Düzenleyen Birim: Yabancı Diller YüksekokuluYer: Balkan Kongre MerkeziTarih: 21 Ekim 2017Son Kayıt Tarihi: 10 Ekim 2017Duyuru metni için tıklayınız.