MOĞOLİSTAN ve ÇİN’DEKİ YENİ BULUNTULAR IŞIĞINDA TÜRKLER

Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce düzenlenen Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı “Moğolistan ve Çin’deki Yeni Buluntular Işığında Türkler” konulu konferans, 14 Nisan 2014 tarihinde Trakya Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konferansa, Rektörümüz Prof. Dr. Yener Yörük, İl Jandarma Komutanı Albay Hakkı Çetin, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Gençler, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Ayhan Gençler ve rektörümüzün açılış konuşmasını gerçekleştirdiği konferansta, Cengiz Alyılmaz’ın hayatının ve çalışmalarının anlatıldığı TRT tarafından hazırlanan film izlendi.

Konuşmasına tarih bilinci ve tarihi iyi bilmenin milletler için önemini vurgulayarak başlayan Cengiz Alyılmaz, “Milletler tarihlerini kendilerine değil, dünyaya anlatmalıdır, tarih ise belgeler ışında anlatılmalıdır. Belgeler olmadan tarihten bahsedilemez, belgesiz tarih ancak mitoloji olur” dedi.

Alyılmaz,  Çin’den Hindistan’a kadar uzanan farklı coğrafyalardaki çeşitli arkeolojik ve antropolojik bulguları değerlendirdiği konuşmasında, çalışmalarından çeşitli fotoğraf ve tarihi belgeler paylaştı.

Türk milletinin geçmişte bıraktığı resim, damga, yazıtlardan ve tarihi eserlerden örnekler sunan Alyılmaz, farklı coğrafyalardaki yeni buluntularda yer alan benzerliklere dikkat çekti ve bu bulgular ışığında Türk milletinin geçmişte kendi alfabesi olan, şehir ve medeniyetler kurmuş bir millet olduğunu söyledi. Ayrıca Türk mitolojisi ve sembolleriyle ilgili açıklamalar yapan Alyılmaz, tarihi değerlerin yeterince korunmadığını belirtti ve bunların korunması ve gençlere öğretilmesi için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Konferans sonunda rektörümüz Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’a teşekkür etti.

Bu içerik 17 Nisan 2014 tarihinde yayınlandı ve toplam 1616 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ BAYRAMLAŞMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Bayramlaşma Töreni 23 Haziran 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi Fuaye Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Cem Uzun, Prof. Dr. Mümin Şahin, dekanlar, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri, Genel Sekreter Yardımcıları Uzm. Ahmet Sezgin ve Öğr. Gör. Hakan Akıncı ile akademik ve idari personel katıldı.   B..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ 2018-2022 DÖNEMİ STRATEJİK PLAN ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemizin 2018-2022 Dönemi Stratejik Plan Çalıştayı 22 Haziran 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda gerçekleştirildi. Çalıştaya Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, Trakya Kalkınma Ajansı Sekreteri Mahmut Şahin, ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren, Üniversitemiz Genel Sekreter Yardımcıları Uzm. Ahmet Sezgin ve &Oum..

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ MEMNUNİYETİNDE 4. SIRADAYIZ

Trakya Üniversitesi 2200’i aşkın yabancı uyruklu sayısı ile Türkiye’nin en çok yabancı uyruklu öğrenci kabul eden üniversitelerinden biri olmasının yan sıra verdiği eğitim ve Edirne’nin özellikleri ile de öğrencilerimizden haklı takdir görüyor. Yabancı Uyruklu Öğrenci Memnuniyeti Araştırması (YÖMA) 2017’nin açıklanan sonuçlarına göre Edirne ve Trakya Üniversitesi öğ..

MEZUNLARIMIZ İLE İFTARDA BULUŞTUK

Trakya Kalkınma Ajansı ve Üniversitemiz Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “İftar Yemeğinde Mezunlarımız ile Buluşuyoruz” etkinliği 16 Haziran 2017 tarihinde Meriç Kenarı Öğrenci Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, dekanlar, müdürler ve mezun öğrencilerimiz katıldı. Kariyer Uygulama ve Araştı..