KUZEYBATI BULGARİSTAN MÜSLÜMAN VE HRİSTİYAN DİN ADAMLARI ZİYARETİ

Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm ile birlikte Bulgaristan’ın kuzeybatı şehirlerinden gelen din adamları, belediye başkan ve yardımcılarından oluşan heyet 25 Eylül 2017 tarihinde Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun ve Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz da katıldı.

İki ülke arasında dostluğu ve komşuluk ilişkilerini güçlendirmek amacıyla yola çıktıklarını anlatan Vidin-Montana Müftüsü Necati Ali Ali geçmişten gelen ruhu canlı tutup bunu gelecek nesillere aktarmak gerektiğini ve bu doğrultuda ziyaretlerinin devamı olacağını söyledi.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, kalıcı genel sekreteri olduğumuz Balkan Üniversiteler Birliği’nin toplantısının bu yıl Sofya’da yapıldığını, önümüzdeki toplantının Tetova’da yapılacağına dair heyete bilgi verdi. Üniversitemiz hakkındaki soruları cevaplayarak Edebiyat Fakültesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları ile Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümünde çalışmakta olan Bulgar hocalardan bahsetti. Rektör “Edirne birçok kültürün bir arada barındığı, başkentlik yapmış bir şehir. Biz kardeşliği burada yaşatmak istiyoruz, iki komşu ülke olarak aynı şarkılara sevinip üzülüyor, aynı yemekleri yiyoruz, ortak yönlerimiz fazla. Ziyaretinizden dolayı çok memnun olduk” dedi.

Üniversitemizin bölgedeki son teknolojiye sahip en kaliteli üniversite olduğunu bildiklerini söyleyen Metropolit Arhimandrit Antim, tıp ilminin öneminden, insanlığa faydasından bahsederek “Müslüman ve Hristiyanların birlikte rahatça ve problemsiz yaşayabildiklerini tüm dünyaya anlatalım. Birer elmaya sahip iki kişi elmaları kendi arasında değiştirirse bu maddi bağdır, fikirlerini birbirleriyle paylaşırlarsa fikirler çoğalır. Bilgi her şeyin temeli. Bilgi ruhu aydınlatır, eğitimle insan her yere ulaşabilir.” dedi.

Vidin ilçesi Belogradçik Belediye Başkanı Boris Nikolov Türkiye’de son 15-20 yılda görülen gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Üniversitemizdeki Bulgar öğrenciler ve düşürülen harçlar ve Üniversite Hastanesinden yabancı vatandaşların nasıl yararlanabilecekleri hakkında bilgi aldı.

Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Edirne Valiliğinin çalışmalarıyla yapılan Plevne’deki Belene Camii’nden bahsederek Kuzeybatı Bulgaristan’da yapılması planlanan diğer cami projelerini anlattı. İnsanların doğduğu yerlerde dini gereksinimlerini gidermenin önemli olduğunu bu konuda akademik camiadan destek beklediklerini söyledi.

Ev sahipliğinden çok memnun kaldıklarını söyleyen heyet, Üniversitemizi Bulgaristan’a davet ederek iş birliğinin devamını dilediler.
Bu içerik 09 Ekim 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 476 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ ANAFİLAKSİ PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından “Anafilaksi” konulu panel, 18 Ekim 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe, Panelist Çocuk İmmünoloji ve Alerjisi bölümünden öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Gökmırza Özdemir’in yanı sıra Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nden akademisyenler ve öğrenc..

YENİ ÖĞRENCİLERİMİZDEN KARİYER GEZİSİ

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli Trakya Kariyer projesi kapsamında Üniversitemiz Kariyer Merkezi ve bölümümüz işbirliği ile Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Cem Taşkın ve 16 öğrencimiz 17 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsünde yer alan ITÜ Arı Teknokent’te  yer alan Veripark A.Ş.’ye teknik gezi düzenledi. Veripark A.Ş..

HASTANE PERSONELİMİZE EĞİTİM VERİLDİ

Üniversitemiz Kanser Kayıt Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 18 Ekim 2017 tarihinde Merkez Başkanı Prof. Dr. Vuslat Yürüt Çaloğlu’nun katılımı ve Öğretim Görevlisi Saadet Elmas’ın anlatımı ile Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi bayan personeline Kanser Tedavisi Gören Kadınlardaki Sosyal ve Psikolojik Problemlerle Baş Etme konulu eğitim verildi.

KEŞAN YUSUF ÇAPRAZ UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU ORYANTASYON PROGRAMI

Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokuluna 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında yeni kayıt olan 1. sınıf öğrencilerine 20 Eylül 2017 tarihinde Yüksekokul Konferans Salonu’nda Oryantasyon Programı gerçekleştirildi.   Birinci sınıf öğrencilerinin yanı sıra Yüksekokul öğretim elemanları ve basın mensuplarının katıldığı toplantının açılış konuşmasını Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf &..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

21
Eki
ALMANCA ÖĞRETMENLERİ GÜNÜ

Düzenleyen Birim: Yabancı Diller YüksekokuluYer: Balkan Kongre MerkeziTarih: 21 Ekim 2017Son Kayıt Tarihi: 10 Ekim 2017Duyuru metni için tıklayınız.