KUZEYBATI BULGARİSTAN MÜSLÜMAN VE HRİSTİYAN DİN ADAMLARI ZİYARETİ

Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm ile birlikte Bulgaristan’ın kuzeybatı şehirlerinden gelen din adamları, belediye başkan ve yardımcılarından oluşan heyet 25 Eylül 2017 tarihinde Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun ve Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz da katıldı.

İki ülke arasında dostluğu ve komşuluk ilişkilerini güçlendirmek amacıyla yola çıktıklarını anlatan Vidin-Montana Müftüsü Necati Ali Ali geçmişten gelen ruhu canlı tutup bunu gelecek nesillere aktarmak gerektiğini ve bu doğrultuda ziyaretlerinin devamı olacağını söyledi.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, kalıcı genel sekreteri olduğumuz Balkan Üniversiteler Birliği’nin toplantısının bu yıl Sofya’da yapıldığını, önümüzdeki toplantının Tetova’da yapılacağına dair heyete bilgi verdi. Üniversitemiz hakkındaki soruları cevaplayarak Edebiyat Fakültesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları ile Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümünde çalışmakta olan Bulgar hocalardan bahsetti. Rektör “Edirne birçok kültürün bir arada barındığı, başkentlik yapmış bir şehir. Biz kardeşliği burada yaşatmak istiyoruz, iki komşu ülke olarak aynı şarkılara sevinip üzülüyor, aynı yemekleri yiyoruz, ortak yönlerimiz fazla. Ziyaretinizden dolayı çok memnun olduk” dedi.

Üniversitemizin bölgedeki son teknolojiye sahip en kaliteli üniversite olduğunu bildiklerini söyleyen Metropolit Arhimandrit Antim, tıp ilminin öneminden, insanlığa faydasından bahsederek “Müslüman ve Hristiyanların birlikte rahatça ve problemsiz yaşayabildiklerini tüm dünyaya anlatalım. Birer elmaya sahip iki kişi elmaları kendi arasında değiştirirse bu maddi bağdır, fikirlerini birbirleriyle paylaşırlarsa fikirler çoğalır. Bilgi her şeyin temeli. Bilgi ruhu aydınlatır, eğitimle insan her yere ulaşabilir.” dedi.

Vidin ilçesi Belogradçik Belediye Başkanı Boris Nikolov Türkiye’de son 15-20 yılda görülen gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Üniversitemizdeki Bulgar öğrenciler ve düşürülen harçlar ve Üniversite Hastanesinden yabancı vatandaşların nasıl yararlanabilecekleri hakkında bilgi aldı.

Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Edirne Valiliğinin çalışmalarıyla yapılan Plevne’deki Belene Camii’nden bahsederek Kuzeybatı Bulgaristan’da yapılması planlanan diğer cami projelerini anlattı. İnsanların doğduğu yerlerde dini gereksinimlerini gidermenin önemli olduğunu bu konuda akademik camiadan destek beklediklerini söyledi.

Ev sahipliğinden çok memnun kaldıklarını söyleyen heyet, Üniversitemizi Bulgaristan’a davet ederek iş birliğinin devamını dilediler.
Bu içerik 09 Ekim 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 520 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ BASKI SANATINDA TOKSİK OLMAYAN YÖNTEM VE TEKNİKLER KONFERANS/ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Kurtuluş Çevik tarafından 08 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliğinde " Baskı Sanatında Toksik Olmayan Yöntem ve Teknikler Konferans/Çalıştayı gerçekleştirildi. Konferans sürecinde Ülk..

YENİ ÜNİVERSİTEMİZ 26. KALİTE KONGRESİ’NDE TEMSİL EDİLDİ

26. Kalite Kongresi KalDer tarafından TÜSİAD ve ZORLU iş birliğiyle 21-22 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ana teması “Dönüşüme Liderlik” olan kongreye KalDer’in davetiyle Üniversitemizi temsilen Kalite ve Strateji Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Arş. Gör. Dr. Işıl Usta katıldı. Beşiktaş Belediyesi Filarmoni Orkestrası..

HASKOVO VE EDİRNE – KÜLTÜREL VE TARİHİ DESTİNASYONLAR PROJESİ

Trakya Üniversitesi Vakfı tarafından INTERREG-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı kapsamında yürütülen "Haskovo ve Edirne – Kültürel ve Tarihi Destinasyonlar" isimli projenin üçüncü toplantısı 30 Kasım - 01 Aralık 2017 tarihinde Haskovo’da gerçekleştirildi.  Toplantı proje lider partneri olan Haskovo Bölgesel Kütüphanesi toplantı salonunda Bulgaristan ve T&u..

"KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMIN STRATEJİK ÖNEMİ" KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Genetik ve Biyoteknoloji Topluluğu tarafından gerçekleştirilen "Küresel İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Tarımın Stratejik Önemi" konferansı 06 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve topluluk akademik danışmanı Prof. Dr...