"KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMIN STRATEJİK ÖNEMİ" KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Genetik ve Biyoteknoloji Topluluğu tarafından gerçekleştirilen "Küresel İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Tarımın Stratejik Önemi" konferansı 06 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve topluluk akademik danışmanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

Topluluk Başkanı Ceren Kahraman topluluğun çalışmaları hakkında bilgi vererek Mehmet Reis’e teşekkür etti.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve topluluk akademik danışmanı Prof. Dr. Yalçın Kaya konuşmasında “Bilim insana fayda sağlama amacı taşır. Çeşitli sebeplerden dolayı özellikle gıda sektöründeki dezenformasyonu bu tarz bilimsel etkinliklerle düzeltmeyi ve mevcut bilgilerimizi güncellemeyi hedefliyoruz. Sektör temsilcileriyle öğrencilerimizi buluşturarak eğitim sonrasında istihdamı da sağlamak istiyoruz.” dedi.

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis’in konuşmalarından önce hayatını anlatan bir sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından konuşan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis küresel iklim değişikliğinin tarıma ve özellikle gıda fiyatları ile kalitesine ciddi zararları bulunduğunu belirtti. Özellikle bilinçsiz sanayileşme, köyden kente göç ve buna bağlı olarak işlenebilir arazilerin boş kalması ile yeme içme alışkanlıklarımızın değişmesi, tarımın önündeki en büyük sorunlardan olduğunu söyledi. Dünyada yaşanan açlık ve gıda krizine dikkat çeken Mehmet Reis “Gıda krizi çok uzağımızda değil, elli yıl içerisinde ciddi bir kriz bizi bekliyor. Dünya'nın önemli bir kısmının gıdaya ulaşamama neticesinde açlık sorunuyla baş ettiğini artık hepimiz biliyoruz. Bugünden itibaren önlemimizi almalıyız. Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadar gıda sağlayabilir fakat doğru tarım yöntemleri ve toprak ile suyun ekosistemi bozmayacak şekilde kullanılması gerekir.” dedi.

Etkinlik soru cevap kısmıyla son buldu. 

Bu içerik 07 Aralık 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 750 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ ÜNİVERSİTEMİZDE "END NOTE" EĞİTİMİ VERİLDİ

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 12 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphane Konferans Salonu’nda bilimsel bilgileri toplama, saklama, paylaşma ile tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma sürecine yardımcı olan "EndNote" veri tabanı eğitim semineri gerçekleştirildi. Etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Trak..

YENİ ÖĞRENCİMİZDEN TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

Türkiye Büyükler Judo Şampiyonası 07-08 Aralık 2017 tarihleri arasında Antalya’da yapıldı. 57 ilden 548 sporcu katıldığı şampiyonada Üniversitemiz Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2. sınıf öğrencisi Çiğdem Bora 78 kg. Türkiye Şampiyonu oldu.

YENİ TOPLU SES EĞİTİMİNDE TEMEL YAKLAŞIMLAR SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eğitim Fakültemiz Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı seminer çalışmaları kapsamında 30 Kasım 2017 tarihinde Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Halvaşi tarafından Toplu Ses Eğitiminde Temel Yaklaşımlar Semineri gerçekleştirildi. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim elemanları ve &ou..

YENİ “MİCROSOFT EĞİTİM ÇÖZÜMLERİ VİZYONU” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi bünyesinde kurulan Eğitim ve Teknoloji Topluluğu tarafından organize edilen “Microsoft Eğitim Çözümleri Vizyonu” paneli 12 Aralık 2017 tarihinde Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele, Eğitim ve Teknoloji Topluluğu Danışmanı Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Araştırma Görevli..