FİLİSTİN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU’NDAN REKTÖRÜMÜZE ZİYARET

Filistin İstanbul Başkonsolosu Abdalkarim Al-Khatib 23.11.2017 tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Görüşmede Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cem Uzun da yer aldı.

Filistin İstanbul Başkonsolosu Abdalkarim Al-Khatib, Türk Devletinin katkılarıyla ağustos ayında açılan Filistin Devleti İstanbul Başkonsolosluğunun 7000 Filistinli vatandaş ve pek çok kuruluşa hizmet ettiğini söyledi. Abdalkarim Al-Khatib, ayrıca Filistin bayrağının İstanbul’da dalgalanmasından duydukları mutluluğu dile getirdi. Al-Khatib, Kudüs’te ayrımcılık, kontrolu ele geçirmek, mevcut düzeni bozmak  amaçlı yapılan işkence ve sıkıntılardan bahsederek Türk halkının kendilerine gösterdiği destek, sevgi ve saygıdan çok memnuniyet duyduklarını ifade etti. Filistinliler’in Gazze’de yaşanan insanlık dışı muameleden inançla, birlik ve beraberlik ile kurtulacağını ümit ettiğini söyledi. Filistin meselesini kendi davası olarak  gören ve bu konuda Filistin’e her zaman destek olan Ülkemizin kendileri adına tüm devletler içerisinde ilk sırada tutulduğunu sözlerine ekledi. Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Kudüs bize emanet ve o sebeple  acılarınızı paylaşıyoruz. Tüm dünyada müslümanlar sıkıntıda. Bizler birlik olursak tüm bu sıkıntıların üstesinden geliriz.” dedi. Abdalkarim Al-Khatib bunun üzerine Türkiye’nin de benzer şekilde dış güçler nedeniyle sıkıntılar yaşadığını ancak 15 Temmuz’da millet olarak gösterdiği dik duruşla tüm dünyaya ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Başkonsolos, Türkiye’de yaklaşık 180 Filistinli öğrenci bulunduğunu ve bu sayıyı artırmak istediklerini ifade ederek Edirne‘nin tarihi önemini bildiklerinden ve Üniversitemize öğrenci göndermek istediklerinden söz etti. Başkonsolos, Üniversitemize başvuru şartları, harç ücretleri ve burs imkanları hakkında Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’ndan bilgiler aldı. Filistin’de yüksek notlara sahip birçok başarılı öğrenci olduğunu, ancak yaşanan insani dram sebebiyle öğrenim göremediklerinden bahsederek bu konuda Üniversitemizden destek beklediklerini söyledi. Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Üniversitemizde her yıl en az 1500 uluslararası öğrenciye kontenjan açtıklarını ve uluslararası öğrencilerin Üniversitemize girişlerinin belirlenmesinde not ortalamalarının etkili olduğunu belirtti.  Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, uluslararası öğrenciler için belirlenen harç ücretleri ile ilgili düzenlemeler yaptıklarını ve harç ücretlerini Ülkemiz öğrencileri ile aynı düzeye getirdiklerini ifade etti. Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ayrıca maddi imkanları iyi olmayan öğrencilere yönelik başlattıkları “Bir Öğrenci De Sen Okut” kampanyası ve “Yemek Bursu” destekleri ile öğrencilerin imkanlarını artırdıklarını sözlerine ekledi.
Başkonsolos, 1969 yılı itibariyle Türkiye üniversitelerinden mezun olan Filistin vatandaşlarının halihazırda ülkesinin bakanlıklarında önemli görevlerde yer alıyor olmasından gurur duyduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.

Toplantı sonunda karşılıklı hediyeler takdim edildi.
 
Bu içerik 24 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 153 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ ÜNİVERSİTEMİZDE "END NOTE" EĞİTİMİ VERİLDİ

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 12 Aralık 2017 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphane Konferans Salonu’nda bilimsel bilgileri toplama, saklama, paylaşma ile tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma sürecine yardımcı olan "EndNote" veri tabanı eğitim semineri gerçekleştirildi. Etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Trak..

YENİ ÖĞRENCİMİZDEN TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

Türkiye Büyükler Judo Şampiyonası 07-08 Aralık 2017 tarihleri arasında Antalya’da yapıldı. 57 ilden 548 sporcu katıldığı şampiyonada Üniversitemiz Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2. sınıf öğrencisi Çiğdem Bora 78 kg. Türkiye Şampiyonu oldu.

YENİ TOPLU SES EĞİTİMİNDE TEMEL YAKLAŞIMLAR SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eğitim Fakültemiz Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı seminer çalışmaları kapsamında 30 Kasım 2017 tarihinde Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Halvaşi tarafından Toplu Ses Eğitiminde Temel Yaklaşımlar Semineri gerçekleştirildi. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim elemanları ve &ou..

YENİ “MİCROSOFT EĞİTİM ÇÖZÜMLERİ VİZYONU” PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi bünyesinde kurulan Eğitim ve Teknoloji Topluluğu tarafından organize edilen “Microsoft Eğitim Çözümleri Vizyonu” paneli 12 Aralık 2017 tarihinde Türkan Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele, Eğitim ve Teknoloji Topluluğu Danışmanı Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Araştırma Görevli..