EDTU HERBARYUMUNA KANADA DAO HERBARYUMUNDAN HEDİYE EDİLEN BİTKİLER

Trakya Üniversitesi EDTU Herbaryumu ile Kanada Ottawa Ontario’da bulunan Eastern Cereal and Oilseed Research Centre (Doğu Hububat ve Yağlı Tohumlar Araştırma Enstitüsü) bünyesindeki DAO Herbaryum arasında 21 Şubat 2014’ten itibaren yürütülen görüşmeler sonucunda, 142 adet herbaryum koleksiyon materyali EDTU Herbaryumuna hediye edilmiştir. EDTU Herbaryumu, Uluslararası Indekse 2009 yılında kayıt olduğundan itibaren tüm Dünyada araştırma yapan değişik kişi, kuruluş ve herbaryumlar ile iletişime geçmekte ve onlarla materyal dönüşümüne açık olmaktadır. Bu bağlamda, DAO Herbaryumundan gelen bitki gruplarının temel özellikleri aşağıda verilmektedir:

  • Kuzey Amerika’nın  ılıman ve soğuk iklim florasına ait kültüre edilebilir veya istilacı türleri,
  • DAO Herbaryumunun Avrupa, Asya, Şili ve Arjantin’deki ortaklarından dönüşümle gelmiş bazı bitkiler,
  • Kanada menşeili tarla bitkileri ve buna yakın bitki taksonları,
  • Kanada orijinli doğal flora elemanlarına ait örnekler,
  • Tıbbi bitkiler,
  • Brassicaceae, Poaceae, Rosaceae, Cyperaceae familyalarına ait değişik örnekler,
olmak üzere toplam 142 adet Bitki örnekleri, gazete kağıtları arasında gayet iyi bir şekilde kurutulmuş ve teşhisleri yapılmış olarak orijinal etiketleriyle ve DAO Herbaryumu antetli resmi üst yazı ile teslim alınmıştır. Tüm örnekler, Herbaryum teknisyeni Sinem Levanter tarafından tek tek koleksiyon materyaline dönüştürülmüş ve gerekli işlemler tamamlanmıştır.

Değişik herbaryumlardan materyal temini veya hediye kabulü, Herbaryum etiğine uygun olmakla birlikte, ilaveten bu bitkiler EDTU Herbaryumunun hem zenginliğini arttıracak hem de ulusal ve uluslararası ölçekteki tanınabilirlik hedefine ulaşmasına büyük katkıda bulunacaktır. EDTU Herbaryumu, bundan sonra da bu yöndeki çalışmalarına artan hızla devam edecektir. 

Bu içerik 31 Aralık 2014 tarihinde yayınlandı ve toplam 1613 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

2017-2018 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz 2017 – 2018 Akademik Yılı Açılış Töreni 14 Kasım 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Açılışa Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, , Rektör Yardımcılarımız Prof..

YENİ SRİ LANKA DEMOKRATİK SOSYALİST CUMHURİYETİ VE ÇEKYA ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ'NDEN ÜNİVERSİTEMİZE ZİYARET

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohiden Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ile birlikte 17 Kasım 2017 tarihinde Üniversitemiz İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen “Sri Lanka- Türkiye İlişkileri” adlı konferansa katıldı. Konferansın tamamlanmasının ardından Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara B&..

YENİ SRİ LANKA VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

“Sri Lanka ve Türkiye İlişkileri” adlı konferans Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İsmail Hakkı İnan Konferans Salonu’nda 17 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Konferansa Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohıdeen Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, akademisyen ve öğrenciler katıldı.   S..

MİNİK MAKER’LAR İŞ BAŞINDA

Türk Ekonomi Bankası (TEB), “Minik Maker’ler İş Başında” projesi kapsamında, Edirne Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut ve Şube Müdürü Mustafa Şahin, KÜSİ İl Temsilcisi ve Trakya Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, KOSGEB İl Müdürü Veysel Vural ve Trakya Teknopark Genel Müdürü Barış Kocabıyık Edirneli çocuklarla biraraya geldi..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

23
Kas
1. ULUSLARARASI SAĞLIK BİLİMLERİ KONGRESİ

Kongre Erken Kayıt Tarihi  5 Kasım 2017 ve öncesiKongre Geç Kayıt Tarihi    5 Kasım 2017 sonrasıBildiri/Poster Son Gönderme Tarihi  5 Kasım 2017Bildiri/Poster Değerlendirme Sonuçları   10 Kasım 2017