EDTU HERBARYUMUNA KANADA DAO HERBARYUMUNDAN HEDİYE EDİLEN BİTKİLER

Trakya Üniversitesi EDTU Herbaryumu ile Kanada Ottawa Ontario’da bulunan Eastern Cereal and Oilseed Research Centre (Doğu Hububat ve Yağlı Tohumlar Araştırma Enstitüsü) bünyesindeki DAO Herbaryum arasında 21 Şubat 2014’ten itibaren yürütülen görüşmeler sonucunda, 142 adet herbaryum koleksiyon materyali EDTU Herbaryumuna hediye edilmiştir. EDTU Herbaryumu, Uluslararası Indekse 2009 yılında kayıt olduğundan itibaren tüm Dünyada araştırma yapan değişik kişi, kuruluş ve herbaryumlar ile iletişime geçmekte ve onlarla materyal dönüşümüne açık olmaktadır. Bu bağlamda, DAO Herbaryumundan gelen bitki gruplarının temel özellikleri aşağıda verilmektedir:

  • Kuzey Amerika’nın  ılıman ve soğuk iklim florasına ait kültüre edilebilir veya istilacı türleri,
  • DAO Herbaryumunun Avrupa, Asya, Şili ve Arjantin’deki ortaklarından dönüşümle gelmiş bazı bitkiler,
  • Kanada menşeili tarla bitkileri ve buna yakın bitki taksonları,
  • Kanada orijinli doğal flora elemanlarına ait örnekler,
  • Tıbbi bitkiler,
  • Brassicaceae, Poaceae, Rosaceae, Cyperaceae familyalarına ait değişik örnekler,
olmak üzere toplam 142 adet Bitki örnekleri, gazete kağıtları arasında gayet iyi bir şekilde kurutulmuş ve teşhisleri yapılmış olarak orijinal etiketleriyle ve DAO Herbaryumu antetli resmi üst yazı ile teslim alınmıştır. Tüm örnekler, Herbaryum teknisyeni Sinem Levanter tarafından tek tek koleksiyon materyaline dönüştürülmüş ve gerekli işlemler tamamlanmıştır.

Değişik herbaryumlardan materyal temini veya hediye kabulü, Herbaryum etiğine uygun olmakla birlikte, ilaveten bu bitkiler EDTU Herbaryumunun hem zenginliğini arttıracak hem de ulusal ve uluslararası ölçekteki tanınabilirlik hedefine ulaşmasına büyük katkıda bulunacaktır. EDTU Herbaryumu, bundan sonra da bu yöndeki çalışmalarına artan hızla devam edecektir. 

Bu içerik 31 Aralık 2014 tarihinde yayınlandı ve toplam 1579 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TETOVA ÜNİVERSİTESİNDEN ZİYARET

Makedonya Tetova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vullnet Ameti ve Dış İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arber Çeliku ile birlikte 19 Eylül 2017 tarihinde Üniversitemizi ziyaret etti. Ziyarette Dış İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cem Uzun, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar da katıldı. Bir sonraki toplantısı..

YENİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ ORYANTASYON PROGRAMI

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesine 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında yeni kayıt olan 1. sınıf öğrencilerine yönelik oryantasyon dersi gerçekleştirildi. 18 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen programa Dekanımız Prof.Dr. Ali Kemal Özdemir, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Özgür Er ve Yrd. Doç. Dr. Meltem Tekbaş Atay ile Fakültemiz Öğretim Üyeleri katıldı.Fakültemize yerleşen öğrencil..

YENİ REKTÖRÜMÜZ FEN VE MÜHENDİSLİK LİSANS PROGRAMLARI ZORUNLU İŞYERİ UYGULAMA EĞİTİMİ PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI’NA KATILDI

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 20 Eylül 2017 tarihinde “Sanayinin Gelişmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 19. maddesinde yer alan yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde fen ve mühendislik bilimlerinde okuyan öğrencilerinin eğitimlerini uygulamalı şekilde tamamlamaları ile ilgili konuları görüşmek &uum..

YENİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTE ORYANTASYON PROGRAMI

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine bu yıl yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz için düzenlenen oryantasyon programı kapsamında Dekan Prof. Dr. Ayhan Gençler, akademik ve idari personel ile 1.sınıf öğrencilerinin katılımı ile 20 Eylül 2017 tarihinde Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda tanışma ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Dekan Prof. Dr. Ayhan Gençler’in öğrencilere he..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

27
Eyl
ORYANTASYON

Düzenleyen Birim: Uzunköprü Uygulamalı Bilimler YüksekokuluTarih: 27 Eylül 2017Saat: 10.30