"EDİRNE KIRMIZISI" KİTABI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ'NDE

Paylaşılmayan Renk “Edirne Kırmızısı” kitabı 06 Kasım 2017 tarihinde Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen tanıtım etkinliğiyle Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi Edirne Kitaplığı envanterindeki yerini aldı. Kitabın tanıtım etkinliğine Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cem Uzun, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Recep Zogo, “Tarihi kaynaklarda ‘Edirne Lâl’i olarak bilinen ve dünya literatürüne girmiş bir renk vardır. 16 ve 17. yüzyılda yaygınlaşmış, Selimiye Camii’nin müezzin mahfilinde de kendine yer edinmiş bir renk, Edirne kırmızısı. Yurt dışına İngilizler tarafından çıkarılan bu renk Sanayi Devrimi’nde baskı sektöründe kullanılmış. Kitaba Fransa ve İngiltere’de ulaşamadık. Kitabı Amerika’dan getirebildik. Kitabın kapağında isim olarak ‘Muhteşem Edirne Kırmızı’sı alt başlıkta ise ‘Dünya’nın Kaderini Değiştiren Renk’ yazıyor. Maalesef Edirne olarak biz bu kadar farkında değiliz. Ama bugünden itibaren Edirne gündemine oturacak bu renk. Kütüphane olarak Edirne Kitaplığında bu rengin kaydını tuttuk. Edirne Kitaplığında 200 kitap olarak yola çıktık ama bugün bu eserle 550. esere ulaştık.” dedi.

Edirne Kırmızısı’nı literatürde bularak gündeme taşıyan Gazeteci Orkun Akman “Biz bugün tarihi 1700’lü yılların ortasına dayanan bir rengi gündeme getiriyoruz. Bu konuyu doğru, objektif ve hızlı bir şekilde gündeme getirmek benim için çok zordu ama bir o kadar da keyifliydi. Bu konuya ilk olarak mart ayında önce Hudut gazetesinde daha sonra da kişisel bloğumda ‘Paylaşılamayan Renk Edirne Kırmızısı’ yazı dizisiyle yer verdim. Yayınladıktan sonra olumlu tepkiler aldım. Literatürde Edirne ismiyle geçen bu rengin Edirne’de pek bilinmediğini fark ettim. Bu konuya Edirne’deki kurumların sahip çıkması çok önemliydi. Özellikle Üniversitemiz kentlilik kavramıyla bu konuya sahip çıkması da önemli. Edirne kırmızısı artık bir renk olmaktan çıkarak bir obje ve ürün oldu. Bundan sonrası şehrin dinamiklerinde. Eminim bu rengin kullanım sahası için herkesin özgün bir düşüncesi olacaktır. Burada oluşacak bir konsorsiyum ile bu rengin kullanım sahası daha da genişleyecektir.” diyerek konuyu sahiplenmesinden ötürü Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanı Recep Zogo’ya teşekkür etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in dediği gibi ‘Her şey biter, Edirne bitmez.’ Edirne’nin her küçük ayrıntısının bir büyük hikayesi vardır. Bunlar gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Çinilerdeki, Edirnekârilerdeki kırmızı renk bir dönem efsane olarak casusluk olaylarına sebep olmuş, 15. yüzyılda insanlar bu rengi bulabilmek için büyük mücadele vermişler. Bugün Edirne’ye ait bir kültürü gün yüzüne çıkartıyoruz. Yaşadığı şehrin değerlerini ortaya çıkartmak üniversitelerin görevidir. Biz de bu görevden yola çıkarak uzun bir yolculuk neticesinde bugün bu kitabı 550. kitap olarak Edirne Kitaplığımıza ekliyoruz. Her geçen gün kitap sayımız artıyor. Bu ‘Her şey biter, Edirne bitmez.’ sözünün en somut örneği. Bu kitaplık Edirne için araştırma yapacak olan Edirneliler ve dışarıdan gelen araştırmacılar için bulunmaz bir hazinedir. Bir değerimizi daha ortaya çıkartıyoruz. Bu kırmızı ile yeni tasarımlar, yeni sanat eserleri belki gün yüzüne çıkacak. Biz var olan değerlerimizi yaşatacağız.” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu Edirne kırmızısının UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması ile alakalı çalışmalara başladıklarını belirtti.

Rektörümüze Edirne kırmızısı renginde kravat hediye edilmesinin ardından “Edirne Kırmızısı” kitabı Edirne Kitaplığı’ndaki yerine konuldu.

Bu içerik 06 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 902 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

2017-2018 AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz 2017 – 2018 Akademik Yılı Açılış Töreni 14 Kasım 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Açılışa Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, , Rektör Yardımcılarımız Prof..

YENİ SRİ LANKA DEMOKRATİK SOSYALİST CUMHURİYETİ VE ÇEKYA ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ'NDEN ÜNİVERSİTEMİZE ZİYARET

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohiden Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ile birlikte 17 Kasım 2017 tarihinde Üniversitemiz İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen “Sri Lanka- Türkiye İlişkileri” adlı konferansa katıldı. Konferansın tamamlanmasının ardından Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara B&..

YENİ SRİ LANKA VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

“Sri Lanka ve Türkiye İlişkileri” adlı konferans Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İsmail Hakkı İnan Konferans Salonu’nda 17 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Konferansa Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohıdeen Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, akademisyen ve öğrenciler katıldı.   S..

MİNİK MAKER’LAR İŞ BAŞINDA

Türk Ekonomi Bankası (TEB), “Minik Maker’ler İş Başında” projesi kapsamında, Edirne Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut ve Şube Müdürü Mustafa Şahin, KÜSİ İl Temsilcisi ve Trakya Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, KOSGEB İl Müdürü Veysel Vural ve Trakya Teknopark Genel Müdürü Barış Kocabıyık Edirneli çocuklarla biraraya geldi..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

23
Kas
1. ULUSLARARASI SAĞLIK BİLİMLERİ KONGRESİ

Kongre Erken Kayıt Tarihi  5 Kasım 2017 ve öncesiKongre Geç Kayıt Tarihi    5 Kasım 2017 sonrasıBildiri/Poster Son Gönderme Tarihi  5 Kasım 2017Bildiri/Poster Değerlendirme Sonuçları   10 Kasım 2017