ÇEVRE VE EKOLOJİ SORUNLARI ÜNİVERSİTEMİZDE KONUŞULUYOR

Trakya Üniversitesi kontrolsüz gelişen ve çevreyi tehdit eden etkenler neticesinde ortaya çıkan başta ekosistemin bozulması ve çevre kirliliği gibi faktörlerin azaltılması ve doğal yaşamın devamı için bilimsel bir toplantıya ev sahipliği yapıyor.

Üniversitemiz ve Türkiye Biyologlar Derneği İzmir Şubesinin iş birliğiyle düzenlenen 13. Uluslararası Katılımlı Ekoloji ve Çevre Kongresi’nin açılışı 12 Eylül 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılışa Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Cem Uzun, Belediye Başkan Yardımcıları Selçuk Çakır ve Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Fen Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Şevket Erol Okan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Üniversitemiz Balkan Senfoni Orkestrası küçük bir konser verdi. Konserin ardından Üniversitemizin tanıtım sunumu izlendi.

Türkiye’de biyolojinin kurucusu olarak kabul edilen, yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin ekosistem haritasının oluşumunda önemli katkılar veren ve yetiştirdiği bilim insanları ile önemli bir isim olan Alman bilim insanı Ord. Prof. Dr. Curt Kosswig’in anısına düzenlenen kongrede bu değerli bilim insanın kısa öz geçmişi okunarak bir sunum gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Üniversitemiz Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe, küresel gelişimin ve kontrolsüz sanayinin insan hayatını tehdit eder hale geldiğini, bu konuda son zamanlarda oluşan global kamuoyu ile farkındalığın arttığına ve bu kongrede yaşanan çevresel problemlerin aşılması için çalışmalar yapılacağına dikkat çekti.

Türkiye Biyologlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Öğr. Gör. Dr. Deniz Engin, dernekleşme fikrinin ortaya çıkışını ve derneklerinin faaliyetlerini anlattığı konuşmasında başkanlığı döneminde beşinci kongrenin düzenlendiğine ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.
Fen Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Şevket Erol Okan, ekosistemin bozulması, çevre kirliliği, ormansızlaşma gibi olumsuz durumları tüm Dünya’yı olduğu gibi Trakya Bölgesi özelinde de tehdit eder konuma geldiğini, kongrenin evrensel içerikli olsa da alt başlıklarda Trakya Bölgesi’nin de yer almasının önemli olduğunu dile getirdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cem Uzun, çevre ve ekoloji konularının değerli konular olduğunu ve bu konuların Üniversitemizde konuşuluyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ettiği konuşmasında kongre sonucunda ortaya çıkacak proje ve fikirleri Üniversite olarak hayata geçirmek istediklerini bunun içinde tüm desteklerini araştırmacılara sunacaklarını belirtti. Bu kongrenin yaşanan çevre ve ekoloji sorunlarının çözülmesinde milat olması dileğinde bulunan Rektör Vekili kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmalarının ardından plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile açılış son buldu. Kongre 15 Eylül 2017 tarihine kadar devam edecek.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

YENİ TETOVA ÜNİVERSİTESİNDEN ZİYARET

Makedonya Tetova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vullnet Ameti ve Dış İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arber Çeliku ile birlikte 19 Eylül 2017 tarihinde Üniversitemizi ziyaret etti. Ziyarette Dış İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cem Uzun, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar da katıldı. Bir sonraki toplantısı..

YENİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ ORYANTASYON PROGRAMI

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesine 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında yeni kayıt olan 1. sınıf öğrencilerine yönelik oryantasyon dersi gerçekleştirildi. 18 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen programa Dekanımız Prof.Dr. Ali Kemal Özdemir, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Özgür Er ve Yrd. Doç. Dr. Meltem Tekbaş Atay ile Fakültemiz Öğretim Üyeleri katıldı.Fakültemize yerleşen öğrencil..

YENİ REKTÖRÜMÜZ FEN VE MÜHENDİSLİK LİSANS PROGRAMLARI ZORUNLU İŞYERİ UYGULAMA EĞİTİMİ PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI’NA KATILDI

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 20 Eylül 2017 tarihinde “Sanayinin Gelişmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 19. maddesinde yer alan yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde fen ve mühendislik bilimlerinde okuyan öğrencilerinin eğitimlerini uygulamalı şekilde tamamlamaları ile ilgili konuları görüşmek &uum..

YENİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTE ORYANTASYON PROGRAMI

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine bu yıl yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz için düzenlenen oryantasyon programı kapsamında Dekan Prof. Dr. Ayhan Gençler, akademik ve idari personel ile 1.sınıf öğrencilerinin katılımı ile 20 Eylül 2017 tarihinde Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda tanışma ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Dekan Prof. Dr. Ayhan Gençler’in öğrencilere he..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

27
Eyl
ORYANTASYON

Düzenleyen Birim: Uzunköprü Uygulamalı Bilimler YüksekokuluTarih: 27 Eylül 2017Saat: 10.30