20. YÜZYILIN SON SOYKIRIMI: SREBRENİTSA KONFERANSI VE 100 KARİKATÜRLE SREBRENİTSA SOYKIRIMI SERGİSİ

Üniversitemiz Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından Srebrenitsa Soykırımının 22. Yılı anısına düzenlenen 20. Yüzyılın Son Soykırımı: Srebrenitsa Konferansı ve 100 Karikatürle Srebrenitsa Soykırımı Sergisi 13 Temmuz 2017 tarihinde Balkan Kongre Merkezinde düzenlendi. Sergi açılışına ve konferansa Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Gözlemcisi ve Karikatürist Sukrıja Meholjic ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

100 Karikatürle Srebrenitsa Soykırımı Sergisi açılışında konuşan Balkan Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bülent Akyay 20. Yüzyılın son soykırımı olan Srebrenitsa’yı anmak için bu etkinliği organize ettiklerini belirtti.

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Gözlemcisi ve Karikatürist Sukrıja Meholjic Avrupa'nın ortasında meydana gelen savaşın binlerce masumun ölümüne sebep olduğunu "Yaşanan katliamı unutmamalıyız. Ben de bu olayın unutulmaması için savaş sırasında ve sonrasında yaşananları karikatür olarak çizdim. Bu olay bir soykırımdır. Yaşananları soykırım olarak kabul etmeyenlere karikatürlerimle karşı çıkıyorum." diyerek bu soykırımın unutulmaması için yapılan bu etkinliği çok değerli bulduğunu ifade etti.

Açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Srebrenitsa’da yaşanan acı olayı en acı şekilde yaşamış sanatçımızı bugün burada ağırlıyoruz. Eserlerini bizimle paylaştığı ve o acı günleri bize anlatacağı için kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç “Birleşmiş Milletlerin soykırım tanımına tam anlamı ile uyan bu acı olayın bir daha yaşanmaması ve insanlığın soykırımdan arınmasını temenni ediyorum.” dedi.
Protokol tarafından gerçekleştirilen açılışın ardından sergi gezildi.

Serginin ardından “20. Yüzyılın Son Soykırımı: Srebrenitsa Konferansı” gerçekleştirildi.

Konferansın açılışında konuşan Balkan Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bülent Akyay konferansa katılacak olan Bosna-Hersek Federasyonu Kayıp İnsanları Araştırma Komisyonu Başkanı Amor Masovic’in rahatsızlığından ötürü katılamadığını ifade ederek Srebrenitsa Soykırımı ile ilgili olarak Edirne’de ilk defa bir etkinlik düzenlendiğini belirtti.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “1995 yılında Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde yaşananları asla unutmamamız gerekiyor. Bu çağda olur mu denilen zamanda, Avrupa’nın ortasında farklı düşünüyor diye Müslüman diye, bizim unsurlarımızı taşıyor diye Kadınlar ve çocuklar, kötü muameleye maruz bırakıldı, insanlar soykırıma maruz kaldılar. Maalesef dünyanın geleceği farklılıklara tahammül etmeyen bir başka anlayışla devam ediyor. O yüzden Srebrenitsa'yı iyi anlamak ve anlatmak gerekli. Bu durum gerçekten çok önemli. Bu konuda toplumumuzun ve dünyanın bilgilenmeye ihtiyacı var. Bu konuyla ilgili farkındalık yaratılmalı. Bunu sağlamak için de üniversitelere de görev düşüyor. Böyle toplantılarla bunu yapmalıyız." dedi.

Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç “Avrupa’nın ortasında herkesin gözünün önünde bir soykırım yaşandı. Srebrenitsa’da Birleşmiş Milletlerin soykırım tanımına tam olarak uyan bir katliam yaşandı. İnsanlığın bir daha böyle bir acı yaşamaması için, insanlığın soykırım suçundan arınması için bilinçlenmemiz gerekiyor. Bu etkinliği de bu sebeple önemli buluyorum.” diyerek etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Gözlemcisi ve Karikatürist Sukrıja Meholjic tarafından verilen 20. Yüzyılın Son Soykırımı: Srebrenitsa Konferansına geçildi. Kendisi de Srebrenitsalı olan Meholjic savaş öncesinde Srebrenitsa’nın durumundan bahsetti. Herkesin birlikte ve saygı çerçevesinde yaşadığı bir yer olan Srebrenitsa’da savaşla birlikte her şeyin değiştiğini Bosnalı Sırpların Sırp ordusu ile birlikte hareket ederek komşularını, birlikte yaşadıkları insanları katlettiklerini belirtti. Kendisinin katliamdan çok kısa bir süre önce o bölgeden ayrıldığını ve yaşanan olaylara bir nebze şahit olabildiğini ifade eden Meholjic karikatürlerinde yaşanan dramı tüm Dünya’ya duyurmayı amaçladığını ve bunu da gerçekleştirdiğini söyledi. Bu yaşananların suçlularının Sırp Ordusu olduğu fakat en az onlar kadar Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliğinin de suçlu olduğunu, bugün sorunun hala devam ettiğini, yurt dışında yaşayan Boşnakların oy kullanmasına engel olunarak Srebrenitsa’nın Belediye Başkanı’nın soykırımı kabul etmeyen bir Sırp’ın seçildiğini belirtti.

Srebrenitsa’da yaşananları karikatürist kimliğiyle anlatmaya devam edeceğini belirten Sukrıja Meholjic’e konferansın ardından Balkan Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bülent Akyay plaket, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu tarafından da teşekkür belgesi verildi.
Bu içerik 14 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 744 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ SRİ LANKA DEMOKRATİK SOSYALİST CUMHURİYETİ VE ÇEKYA ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ'NDEN ÜNİVERSİTEMİZE ZİYARET

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohiden Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ile birlikte 17 Kasım 2017 tarihinde Üniversitemiz İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenen “Sri Lanka- Türkiye İlişkileri” adlı konferansa katıldı. Konferansın tamamlanmasının ardından Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara B&..

YENİ SRİ LANKA VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

“Sri Lanka ve Türkiye İlişkileri” adlı konferans Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İsmail Hakkı İnan Konferans Salonu’nda 17 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Konferansa Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohıdeen Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, akademisyen ve öğrenciler katıldı.   S..

MİNİK MAKER’LAR İŞ BAŞINDA

Türk Ekonomi Bankası (TEB), “Minik Maker’ler İş Başında” projesi kapsamında, Edirne Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut ve Şube Müdürü Mustafa Şahin, KÜSİ İl Temsilcisi ve Trakya Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Erdem, KOSGEB İl Müdürü Veysel Vural ve Trakya Teknopark Genel Müdürü Barış Kocabıyık Edirneli çocuklarla biraraya geldi..

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ GİRİŞ SINAVI (YÖS) ÇALIŞTAYI SAMSUN'DA GERÇEKLEŞTİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Uluslararası İlişkiler Birimi ev sahipliğinde YÖK ve ÖSYM ortaklığı ile 13 Kasım 2017 tarihinde Samsun’da düzenlenen "Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı (YÖS) Çalıştayı’nda” Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden gelen temsilciler ile birlikte sınav sistemi ve sistemin neden olduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri tartışıldı. Otuz farklı &u..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

23
Kas
1. ULUSLARARASI SAĞLIK BİLİMLERİ KONGRESİ

Kongre Erken Kayıt Tarihi  5 Kasım 2017 ve öncesiKongre Geç Kayıt Tarihi    5 Kasım 2017 sonrasıBildiri/Poster Son Gönderme Tarihi  5 Kasım 2017Bildiri/Poster Değerlendirme Sonuçları   10 Kasım 2017